НБА 2023/2024 ПЛЕЈ-ОФ

Далас беше на -17, па Дончиќ и друштвото се разиграа и изборија финале на Западот

Кошаркарите на Далас Маверикс се пласираа во финалето на Западната конференција од плеј-офот во НБА лигата, откако во серијата подобар од 7 со 4-2 ја совладаа Оклахома Сити Тандер.

Решавачка во серијата беше синоќешната голема победа по пресврти и драма со резултат 117:116.

Оклахома одлично влезе во натпреварот и водеше во текот на првото полувреме. Предноста постојано растеше и на пауза се замина со водство 64:48 за Тандер.

Во еден момент имаше и 17 поени предност за гостите, а потоа Далас се разигра во вториот дел. Најпрво во пресрет на последната четвртина ја намалија негативата на 7 поени, а потоа по драмата успеаја целосно да го свртат резултатот за конечно славје.

Лука Дончиќ повторно одигра фантастична партија за Далас, остварувајќи нов одличен трипл-дабл. Постигна 29 поени и додаде по 10 скока и асистенции.

Голема поддршка имаше кај Кајри Ирвинг и Дерик Џонс кои постигнаа по 22 поена, додека Шеј Гилџс-Александер беше убедливо најдобар кај Оклахома со 36 поени и 8 асистенции. Џејлен Вилиамс за малку не стигна до трипл-дабл потигнувајќи 22 поена, 9 скока и 8 асистенции.

Сега Далас во финалето на Западот го чека подобриот од пресметката меѓу Денвер Нагетс и Минесота Тимбервулвс. Резултатот е 3-3 во партии, а решавачкиот натпревар меѓу овие ривали се игра ноќта од недела кон понеделник од 2 часот по македонско време. Преносот ќе биде на Arena Premium 1.

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Ангелов бара кружен тек кај збунувачката крстосница со чести сообраќајки во Аеродром

Кои хороскопски знаци најчесто се разведуваат?