Далас предводен од Дончиќ ја прекина победничката серија на Мемфис

Кошаркарите на Далас го совладаа Мемфис со 112:85 и со тоа ставија крај на серијата од 11 победи во низа во НБА лигата.

Далас беше предводен од фантастичниот Словенец Лука Дончиќ, кој го оствари својот 40 трипл-дабл ефект во кариерата, постигнувајќи 27 поени, од кои 19 во второто полувреме. Додаде и 12 скокови и десет асистенции.

За Далас ова беше седма победа во последните осум натпревари.

Резултати од натпреварите во НБА лигата одиграни ноќта меѓу петок и сабота:

Детроит – Торонто 103-87

Индијана – Феникс 94-112

Филаделфија – Бостон 111-99

Шарлот – Орландо 109-116

Чикаго – Голден Стејт 96-138

Мајами – Атланта 124-118

Сан Антонио – Кливленд 109-114

Сакраменто – Хјустон 126-114

Мемфис – Далас 85-112. 

Remote video URL
Тагови
реклама

Што следи по омикрон и кога конечно ќе заврши пандемијата?

Read more

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Read more

Од женски агол: Пет вистини за сексот кои никој не ви ги кажал

Read more

Чаша вода наутро на празен стомак? Да, само под еден услов

Read more

Кошарка

Леброн: Имаме добар тим, но немаме резултат, многу сум разочаран

Read more

Леброн стигна до 10.000 скокови во кариерата

Read more

Трипл-дабл со 49 поени на Јокиќ и неверојатна асистенција за победа по продолженија

Read more

Трипл-дабл на Дончиќ за победа на Далас, Леброн ги водеше Лејкерс до важна победа

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Новиот Роналдо: Пола Европа го сака 15-годишниот Ендрик

Читај повеќе

Перез и Лапорта постигнаа „договор за ненапаѓање“

Читај повеќе
  • play_arrow

Поранешна стриптизерка ја постигна првата победа во УФЦ

Читај повеќе

The Mirror: Гвардиола ќе биде селектор на Холандија

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ пресметка на „тешкашите“: Нгану ја одбрани шампионската титула

Читај повеќе

Надал се пласираше во четвртфинале, Ѓоковиќ дозна одлична вест

Читај повеќе

Решена мистеријата за чудната дамка на вратот на Холанд - правел хиџама

Читај повеќе

Надал по 15-ти пат влегува во втората недела на Австралија Опен

Читај повеќе

Жиру: Бев во право кога го одбив Јуве за Челси

Читај повеќе