Дали аферата може да го подобри бракот? 

Дури 81 процент од мажите велат дека повеќе ја сакаат жена после афера.

Верувале или не, дури две третини од прељубниците тврдат дека се во среќна врска, иако ги изневеруваат своите партнери. Само 33 отсто од луѓето кои се во врска и го изневеруваат партнерот признаваат дека се во несреќна врска.

Интересно е што студијата во која биле опфатени 2.000 прељубници открила дека жените почесто од мажите изјавиле дека сè уште се во среќен брак - дури 71 отсто од жените, додека 63 отсто од мажите го изразиле истото мислење.

Уште пофасцинантно, мажите тврдат дека аферата дури и ги подобрила нивните бракови - 81 отсто од мажите го кажале тоа, додека 72 отсто од жените го изразиле истото мислење.

Иако признаваат дека го изневеруваат партнерот, 94 отсто од нив би биле бесни доколку откријат дека и нивниот партнер го прави истото, покажало истражувањето.

Претходната анкета на 900 испитаници откри интересни податоци за изневерувањето. Имено, некои испитаници имале љубовници и за време на бракот, односно во моментот кога се венчале. Повеќето од нив биле мажи - во дури 64 проценти од случаите.

Истражувањето покажа изненадувачки податоци:

  • 1,8 проценти од луѓето имале афера за време на бракот
  • 2,55 проценти признале дека подеднакво се грижат за партнерот и за личноста со која изневеруваат, па ги продолжиле двете врски
  • 3,27 проценти продолжиле да се гледаат со друга личност една година откако се венчале
  • 4,23 проценти од прељубниците ја прекинале аферата пред да се венчаат, бидејќи се плашеле дека партнерот ќе дознае
  • 5,5 проценти ја продолжиле аферата долго време по стапувањето во брак (некои и подолго од пет години).
Тагови
реклама

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Read more

Љубов и секс

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Read more

Која е идеалната разлика во години за успешна врска?

Read more

7 прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Read more

Кои се најсреќните, а кои најтешките години во бракот?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Работи што е тешко да ги правиш додека трчаш

Читај повеќе

Како правилно се чистат екраните?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трикови за шминкање со Дејвид Бекам

Читај повеќе

Кои се најчести знаци на зголемена простата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете брз тест со ладна вода и дознајте дали имате здраво срце

Читај повеќе

Сирена – секс поза што прави чуда за мажите со мал пенис

Читај повеќе

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Читај повеќе

Зошто годинава симптомите на алергија се полоши од вообичаено?

Читај повеќе

Дебелите момчиња често стануваат неплодни мажи, открива нова студија

Читај повеќе