Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Независни аналитичари известуваат дека Apple собира податоци за вас и вашиот телефон дури и откако ќе одлучите да не им испратите анализа на вашиот уред во поставките.

Apple отсекогаш се претставувал како компанија која ја смета приватноста за „фундаментално човеково право“, што се рефлектирало во нивниот однос кон рекламирањето на iOS и MacOS. Работите, се чини, се менуваат - и на полошо.

App Store веќе некое време нуди реклами во своите програмски листи, додека многу корисници стравуваат дека политиката на компанијата наскоро ќе го промени курсот. Додавањето масло на огнот доаѓа во форма на неодамнешно откритие од трети лица продавачи на софтвер, кои тврдат дека Apple следи апсолутно сè што ќе допрете додека ја користите App Store.

Двајца безбедносни аналитичари, кои се нарекуваат „Mysk“, изразија загриженост поради тоа што App Store станува сè пополн со реклами. Поточно, тие откриле дека iOS испраќа детални информации за тоа како корисниците комуницираат со App Store. Како што може да се види од приложеното видео, корисничките податоци вклучуваат детали за местата каде што корисникот го притиска прстот, а сето тоа е испратено до Apple во реално време преку датотека JSON.

Според Mysk, компанијата ги следи корисниците во продавницата за апликации откако iOS 14.6 излезе во мај минатата година, а Хозе Адорно од BGR тврди дека компанијата воведе опција за транспарентност за следење во апликација само еден месец порано со објавувањето на iOS 14.5.

Во моментов нема официјално објаснување како Apple воопшто ги користи овие податоци, но се чини дека компанијата продолжува да ги следи корисниците во рамките на App Store, кој, посочува 9to5Mac, неодамна вклучи и реклами. Ова може да значи дека собраните податоци се користат за известување за перформансите на одредена реклама, податоци што може да ги анализираат огласувачите, но тоа до денес не е потврдено.

Иако Apple тврди дека не ги споделува собраните податоци со трети страни, сето ова звучи многу контроверзно, имајќи предвид дека компанијата создава бариери кои ги ограничуваат третите страни (како Google или Meta) да ги следат корисниците на iOS додека истовремено го развиваат својот рекламен бизнис. Според Mysk, податоците од App Store се испраќаат до Apple дури и откако ќе се исклучи опцијата за персонализирање реклами.

Минатиот месец, Apple воведе и реклами во резултатите од пребарувањето во App Store: додека производителите на апликации досега можеа да промовираат само во пребарувањето, сега можат да плаќаат за рекламите да се појавуваат на приказот на различни категории или дури и во табот Today.

По воведувањето на рекламите, голем број корисници му го изразија своето незадоволство на Apple за етички сомнителна содржина, како што се апликациите за онлајн игри и состаноци, што доведе до привремена суспензија на рекламите за таква содржина, но никој не знае точно што ќе се случи понатаму.

Apple, според гласините, наскоро планира да вметне повеќе реклами во својот систем, а во исто време да им го отежне пристапот на конкурентите на корисниците на iOS. Со текот на времето, ова се надеваме дека ќе доведе до отворање на истраги за конфликт на интереси.

Тагови
реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Вести

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Read more

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Read more

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more
 

Гик

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Читај повеќе

Топ 4 најсмртоносни растенија во светот

Читај повеќе

„Пензионирањето“ на Меѓународната вселенска станица ќе чини милијарда долари

Читај повеќе

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе