Дали автомобилите со автопилот се нашата иднина?

Технологијата со автопилот се тестира на патиштата и полигоните ширум светот веќе подолго време.

Автомобилите со автопилот еден ден ќе бидат наша реалност, но не за толку брзо време како што мислиме. Ова мислење го дели и шефот на компанијата ZF, Волф-Хенинг Шајдер, кој верува дека треба да поминат најмалку десетина години пред овие автомобили да загосподарат со патиштата. Шајдер ова го тврди на основа на искуството кое неговата компанија до сега го стекна на полето на развој на технологија за автомобили со автопилот.

„Малку сум скептичен за некои најави кои се појавија во јавноста- дека овие автомобили ќе се појават на патиштата за неколку години. Од наша гледна точка, ќе биде потребно да поминат барем уште неколку години пред да се случи тоа“, вели Шајдер.

„Чекор по чекор технологијата ќе еволуира во систем на потполно автономно возење во урбаните населби, но не пред 2030 година“, изјави тој.

„Потребно е време за да се имплементира технологијата на автопилот во секојдневното возење. Можеби ќе има позитивен ефект за луѓето кои ќе се навикнат на овој новитет и ќе се случуваат пријатно при возењето“.

Но, според неговите зборови, луѓето се скептични за ваквиот вид на управување со автомобилот.

реклама

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Трогателна снимка од Бејрут: Татко го заштитува синот од силните експлозии

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Read more

Концепти

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Read more

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе

Mitsubishi прекинува со испораката на нови модели во Европа

Читај повеќе

Најавен новиот Rolls-Royce Ghost

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mercedes-AMG GT R Pro

Читај повеќе