Дали автомобилите со автопилот се нашата иднина?

Технологијата со автопилот се тестира на патиштата и полигоните ширум светот веќе подолго време.

Автомобилите со автопилот еден ден ќе бидат наша реалност, но не за толку брзо време како што мислиме. Ова мислење го дели и шефот на компанијата ZF, Волф-Хенинг Шајдер, кој верува дека треба да поминат најмалку десетина години пред овие автомобили да загосподарат со патиштата. Шајдер ова го тврди на основа на искуството кое неговата компанија до сега го стекна на полето на развој на технологија за автомобили со автопилот.

„Малку сум скептичен за некои најави кои се појавија во јавноста- дека овие автомобили ќе се појават на патиштата за неколку години. Од наша гледна точка, ќе биде потребно да поминат барем уште неколку години пред да се случи тоа“, вели Шајдер.

„Чекор по чекор технологијата ќе еволуира во систем на потполно автономно возење во урбаните населби, но не пред 2030 година“, изјави тој.

„Потребно е време за да се имплементира технологијата на автопилот во секојдневното возење. Можеби ќе има позитивен ефект за луѓето кои ќе се навикнат на овој новитет и ќе се случуваат пријатно при возењето“.

Но, според неговите зборови, луѓето се скептични за ваквиот вид на управување со автомобилот.

реклама

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Концепти

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Read more

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Read more

Volkswagen го објави последниот тизер за Arteon

Read more

Opel објави тизер за новиот дизајн на Mokka

Read more

Автомобили

 • filter

Започна сериското производство на луксузниот SUV на Aston Martin

Читај повеќе
 • filter

Ares Design го претстави суперавтомобилот Panther ProgettoUno

Читај повеќе
 • filter

Lamborghini го претстави најмоќниот модел досега

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Audi го претстави концептот за новото електрично купе

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Mazda ја претстави „тројката“ која развива 250 КС

Читај повеќе
 • play_arrow

Nissan со тизер го најави електричниот кросовер Ariya

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Suzuki Across или Toyota RAV4?

Читај повеќе
 • filter

Луксуз и комфор: Bentley го претстави освежениот Bentayga

Читај повеќе
 • filter

Volkswagen го освежи својот најпродаван SUV

Читај повеќе