Дали би го купиле Porsche 356B/912 Prototype од 1965 година?

Porsche e многу популарен во денешно време, а автомобилите кои некогаш чинеа по неколку стотини илјади долари денес се продаваат за милионски износи.

Еден таков модел е и Porsche 356B/912 Prototype произведен во 1965 година кој е еден од два постоечки примероци, а ова дополнително ја зголемува неговата вредност.

Аукцијата ќе биде одржана на 16 јануари, а се очекува дека новиот сопственик треба да издвои помеѓу 400.000 и 500.000 долари.

Porsche произведе само 6 примероци од моделот 912 со четирицилиндричен мотор, денеска има само два, а едниот од нив е понуден на продажба.

Иако не е брз и привлечен како 911, моделот 912 има клучна улога во историјата на Porsche.

Моторот во автомобилот е оригинален, што е исто така одлично.

Дали би го купиле?

Тагови
реклама

Маск му понуди 5.000 долари на тинејџер: Престани да ми го следиш авионот

Read more

Шах-мат од НАТО: Војна нема да има

Read more

Сателитски снимки открија што прави Русија на границата

Read more

Што е SWIFT и зошто може да биде оружјето од кое Русија најмногу се плаши?

Read more

Авто новости

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Read more

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Read more

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Read more

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Read more
 

Автомобили

Зимски неволји: Што да направите ако ви замрзне рачната сопирачка?

Читај повеќе

Кои половни авомобили најмалку губат на вредност?

Читај повеќе

Golf на тронот: Ова се 25-те најпродавани автомобили во 2021 година

Читај повеќе

Rimac Nevera ги „уништи“ Lucid и Tesla во брзина на полнење

Читај повеќе

Само 15% од Германците би купиле електричен автомобил

Читај повеќе

Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Читај повеќе

Чао Passat: Америка се збогува со лимузината на Volkswagen

Читај повеќе

Хибридот на Kawasaki сѐ поблиску до производство

Читај повеќе

Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Читај повеќе