Дали би го нарачале: Golf „двојка“ со мотор на Tesla

Перформансите на легендарниот Golf 2 GTI се подобрени, автомобилот е поеколошки, но модификацијата беше „изгор“.

Британската компанија за тјунинг и електрификација на класични автомобили, eDub, вгради електричент мотор на Tesla во Volkswagen Golf GTI 2.

Перформансите на легендарниот Golf 2 GTI се подобрени, автомобилот е поеколошки, но модификацијата беше „изгор“.

Оригиналниот 1,8-литарски бензинец од Golf 2 GTI со 112 КС е заменет со 100% електричен погон. eDub нуди две нивоа на моќност: 164 КС или 274 КС.

Покрај тоа, клиентите можат да изберат батерија од 35 kWh e30 или батерија од 54 kWh e50 - поголемата обезбедува автономија на возење од околу 275 километри.

Беа направени одредени промени во внатрешноста на автомобилот, па рачката на менувачот и педалата за квачилото беа отстранети од кабината, а таблата со инструменти беше прилагодена на новиот погонски склоп.

На крајот, кога ќе се повлече линијата, дополнителното опремување на Golf 2 GTI се движи од околу 60.000 евра за пакетот e30 до 65.000 евра во верзијата e50.

Компанијата eDub веќе работи на други класични автомобили, како што се BMW 700 или дури и Porsche 911, и вкупно нуди опсег од пет погонски единици до 608 КС и капацитет на батерија до 80 kWh.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Авто новости

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Read more

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Read more

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Read more

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Што е подобро во зима - 4x4 погон со all season гуми или погон на предните тркала со зимски гуми?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Toyota го претстави новиот Corolla Cross

Читај повеќе
  • filter

Hyundai ја освои Top Gear наградата за автомобил и произведувач на годината

Читај повеќе

Maybach го претстави новото, необично купе-теренец

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Tesla го претстави електричниот Cyberquad за деца

Читај повеќе
  • filter

BMW објави фотографии од тестирањето на електричниот i7

Читај повеќе

Што да направите ако сте наточиле погрешно гориво во резервоарот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Edison „краде“ од Tesla: Дали Кинезите го копираа Cybertruck?

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави и караванското издание на новата Astra

Читај повеќе