Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Виетнамскиот VinFast пристигнува во Европа, бара локација за производство во Германија.

Виетнамскиот производител на автомобили VinFast има намера да дојде во Европа, а еден од адутите за успех на Стариот континент ќе биде гаранцијата од 10 години.

Кога се појави практично од никаде во 2018 година и ги претстави седанот и теренецот, тие го нарекоа „виетнамски BMW“, бидејќи и двата модела ја користеа механичката платформа и моторизацијата на баварскиот производител.

Од друга страна, дизајнот на овие возила го потпиша Pininfarina.

Денес VinFast повеќе не е анонимец во автомобилскиот свет, туку амбициозна компанија која сака да започне со производство на возила на европскиот континент - ни помалку, ни повеќе туку во Германија.

На неодамнешниот саем CES во Лас Вегас, виетнамскиот производител не само што претстави вкупно пет нови електрични кросовери, туку и потврди дека интензивно бара производствена локација во Германија, каде што има намера да започне со изградба на возила во 2025 година.

Автомобилската филијала на виетнамската VinGroup веќе имаше голем настап на Саемот за автомобили во Лос Анџелес, каде го претстави новото седиште на компанијата во Северна Америка, како и два целосно нови електрични теренци, VF e35 и VF e36.

Виетнамците некогаш произведуваа скутери за нивниот домашен пазар, а потоа во 2018 година ги лансираа гореспоменатите два модели на автомобили, Lux A 2.0 и Lux ​​SA 2.0 под водство на поранешни менаџери на GM.

Инаку, овој производител на автомобили е основан во 2017 година и планира да го освои светот во следните неколку години со помош на производствени капацитети во Виетнам, САД и Германија.

VinFast на CES потврди дека во иднина ќе се потпира исклучиво на електрични возила. Во Европа, VinFast сака да започне директна онлајн продажба на нови електрични автомобили, а веројатно и електрични скутери.

По купувањето, возилата треба да се испорачаат на адреса на сопственикот, додека техничарите исто така ќе дојдат „пеш“ кај клиентот за сервис и ќе се обидат да го решат секој можен проблем на лице место.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Авто новости

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Read more

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Read more

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе