Дали би купиле „виетнамско BMW“ со 10 години гаранција?

Виетнамскиот VinFast пристигнува во Европа, бара локација за производство во Германија.

Виетнамскиот производител на автомобили VinFast има намера да дојде во Европа, а еден од адутите за успех на Стариот континент ќе биде гаранцијата од 10 години.

Кога се појави практично од никаде во 2018 година и ги претстави седанот и теренецот, тие го нарекоа „виетнамски BMW“, бидејќи и двата модела ја користеа механичката платформа и моторизацијата на баварскиот производител.

Од друга страна, дизајнот на овие возила го потпиша Pininfarina.

Денес VinFast повеќе не е анонимец во автомобилскиот свет, туку амбициозна компанија која сака да започне со производство на возила на европскиот континент - ни помалку, ни повеќе туку во Германија.

На неодамнешниот саем CES во Лас Вегас, виетнамскиот производител не само што претстави вкупно пет нови електрични кросовери, туку и потврди дека интензивно бара производствена локација во Германија, каде што има намера да започне со изградба на возила во 2025 година.

Автомобилската филијала на виетнамската VinGroup веќе имаше голем настап на Саемот за автомобили во Лос Анџелес, каде го претстави новото седиште на компанијата во Северна Америка, како и два целосно нови електрични теренци, VF e35 и VF e36.

Виетнамците некогаш произведуваа скутери за нивниот домашен пазар, а потоа во 2018 година ги лансираа гореспоменатите два модели на автомобили, Lux A 2.0 и Lux ​​SA 2.0 под водство на поранешни менаџери на GM.

Инаку, овој производител на автомобили е основан во 2017 година и планира да го освои светот во следните неколку години со помош на производствени капацитети во Виетнам, САД и Германија.

VinFast на CES потврди дека во иднина ќе се потпира исклучиво на електрични возила. Во Европа, VinFast сака да започне директна онлајн продажба на нови електрични автомобили, а веројатно и електрични скутери.

По купувањето, возилата треба да се испорачаат на адреса на сопственикот, додека техничарите исто така ќе дојдат „пеш“ кај клиентот за сервис и ќе се обидат да го решат секој можен проблем на лице место.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Авто новости

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Read more

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Read more

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Read more

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Кои модели добија по пет ѕвезди на последното EuroNCAP тестирање?

Читај повеќе

Што повеќе се исплати: VW на струја или Golf бензинец?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучи Bugatti Bolide, вреден 4 милиони евра?

Читај повеќе

Поради неколку грама CO2 автомобилите поскапуваат за 1.000 евра

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Брутално: Пристигна најмоќниот сериски Golf во историјата на VW

Читај повеќе
  • play_arrow

Електричната G Class на Mercedes ќе може да се врти како тенк

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе