Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Се чини дека нема крај на алчноста на автопроизводителите, а Mercedes е најновиот пример.

По BMW, Mercedes е најновиот германски производител кој ги заклучува функциите на својот автомобил зад претплата. Сепак, овој производител отиде чекор понатаму, па реши да ги ограничи перформансите на своите возила и да воведе претплата за зголемување на забрзувањето.

Acceleration Increase е годишна претплата која чини 1.200 долари и ги подобрува перформансите на автомобилот со подобрување на моќноста на моторот за 20-40%, зголемување на вртежниот момент и скратување на времето на забрзување од 0 до 100 км/часА за 0,9 секунди при користење на режимот Динамично возење. Претплатата не доаѓа со никаква физичка надградба - наместо тоа, таа едноставно ги отклучува целосните можности на возилото, што покажува дека Mercedes намерно ги ограничил перформансите на своите електрични возила за да ги продава како опционални додатоци подоцна.

Бидејќи глобалната продажба на нови возила опадна во последниве години, производителите на автомобили се свртеа кон продажба на софтверски надградби и претплати. Иако ова има смисла за одредени софтверски специфични понуди, како што се премиум функциите за навигација или далечинско следење на возилата, платежниот ѕид за отклучување на перформансите на автомобилите на Mercedes е нов, прилично непопуларен тренд, бидејќи производителите ги ограничуваат можностите на хардверот што возилото веќе ги има фабрички.

Оваа одлука доаѓа само еден месец откако BMW примени сличен деловен модел на своите автомобили, барајќи од клиентите да плаќаат месечна претплата од 18 долари за да можат да ги вклучат грејачите на седиштата и воланот. BMW, исто така, претходно се обиде (неуспешно) да наплати 80 долари месечно за пристап до функциите на Apple CarPlay и Android Auto, кои другите производители ги нудат бесплатно.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Прашање за ракија на британскиот „Милионер“ што само мама знае да го одговори

Read more

Авто новости

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Read more

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Read more

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Read more
 

Автомобили

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mercedes има ново спортско купе: Дебитираше CLE 53

Читај повеќе

Dacia Duster не се откажува од моторите со внатрешно согорување

Читај повеќе

Првиот електричен автомобил на Xiaomi влезе во производство

Читај повеќе
  • play_arrow

Жената без која Mercedes каков што го знаеме немаше да постои

Читај повеќе

Зимски дилеми за возачите: Што е мит, а што вистина?

Читај повеќе

Пресвртница: Теренците ги „прегазија“ сите останати

Читај повеќе

Свиркач од Tesla: Самовозечките автомобили не се доволно безбедни за јавните патишта

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Што сè може да направи новиот Cybertruck?

Читај повеќе