Дали богатството на Инките спие на Островот на смртта?

Кеимада Гранде или Островот на змиите е познат и како едно од најопасните места во светот и Остров на смртта.

Бразилскиот остров се наоѓа во водите на Атлантскиот Океан во близина на Саун Пауло.

Златната змија е најголемата отровница на овој остров. Иако е долга само неколку сантиметри, нејзиниот отров може да предизвика откажување на бубрезите, некроза на мускулното ткиво, крварење на цревата, а на крај и смрт. За нејзиниот отров велат дека може да го стопи ткивото на човечкото тело.

На островот од 430 квадратни метри живеат и до 4.000 вакви змии, а со оглед на тоа дека островот е ненаселен од 1920 година, змиите се хранат со птици. Толку се имаат прилагодено на средината, што научиле да ползат по стеблата на дрвјата за да им се прикрадат на птиците кои живеат во крошните.

Бразилската влада ги казнува сите експедиции на Островот на змиите, а ловокрадците кои ги продаваат на црниот пазар за неколку илјади долари по парче се најголем проблем за бразилските власти.

Единствени на кои им е дозволен пристап на островот се научници и бразилската полиција.

Медицинските експерти сметаат дека отровот на златната змија може да се искористи во фармацевтски цели како помош во лекувањето на болести на срцето, згрутчување на крвта, па дури и рак.

Remote video URL

Според легендата, на островот уште се наоѓа богатството на британскиот истражувач од 16. век сер Томас Кавендиш кој наводно таму го скрил пленот што го украл од Инките.

Remote video URL
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Чек дис аут

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Read more

Лука подучува: Што е прав пармезан и зошто да не користите било каков

Read more

Хороскопски знаци кои се склони кон теории на заговор

Read more

Баба Елда да ве научи како правилно се отвора пакување шпагети

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе