Дали детето ви е разгалено?

Од првиот ден, родителите го сакаат само најдоброто за своите деца. Обидувајќи се да ги направат среќни и задоволни нивните наследници, често паѓаат во стапицата наречена разгалено дете.

Скоро секој родител барем еднаш се прашал дали е тоа случај и со неговото малечко. Ако го препознаете однесувањето на вашето дете во следните 7 описи, знајте дека воспитувате малку разгалено дете.

Стоите во ред на каса во продавница кога вашето дете ќе земе нешто од полицата и ве моли да го ставите во количката. Ако кажете „не“,вика „те мразам“ доволно гласно за сите да го слушнат или почнува да плаче и да вреска. Луѓето ве гледаат, а вие поцрвенувате, бидејќи веќе можете да ги видите како си мислат: „Колку е разгалено“. Ако оваа сцена ви изгледа позната, не сте сами. Всушност, 59% од родителите сметаат дека нивните деца се повеќе разгалени отколку што биле тие на иста возраст. За да се стави крај на ова, експертите за родители откриле знаци дека детето е разгалено.

Кое дете е разгалено? Разгаленото дете е навикнато да добива сè што сака - кога сака.

1. Не го сфаќаат значењето на зборот „не“

Сите деца можат да го изразат своето разочарување кога ќе им кажете дека не може, на пример, да добијат пица за вечера две ноќи по ред. Сепак, разгалените деца тешко го прифаќаат одговорот „не“. Тие едноставно не прифаќаат „не“ како одговор. Разгалените деца не можат да го поднесат тој збор. Тие очекуваат да го добијат она што го сакаат и обично го добиваат на крајот.

2. Никогаш не се задоволни од она што го имаат

Разгалените деца мислат дека можат да ги имаат сите играчки и целата облека на светот, но тоа никогаш не е доволно: тие сакаат повеќе и повеќе. Бидејќи имаат многу, обично се груби и малку алчни. Наместо да изразат благодарност за она што го имаат, тие се повеќе фокусирани на следното што го посакуваат.

3. Мислат дека светот се врти околу нив

Разгалените деца имаат тенденција да размислуваат само за себе и за своите потреби. Не се загрижени за тоа како нивните постапки влијаат на другите луѓе. Разгалените деца повеќе мислат на себе отколку на другите, па очекуваат нивните желби и потреби секогаш да бидат исполнети.

4. Сакаат веднаш да го добијат она што го сакаат

Разгалените деца не се особено трпеливи. Кога сакаат нешто, го сакаат веднаш. Обично на родителите им е полесно да се предадат и да им дадат што сакаат отколку да ги гледаат како хистерично се „трескаат од земја“.

5. Не сакаат да губат

Ниту едно дете не ужива да губи - без разлика дали се работи за друштвена или физичка игра - но разгалените деца уште потешко доживуваат загуба. Ако вашето дете секогаш ги обвинува другите за лошите резултати, им вика на другите кои не ги прават работите како што замислило тоа и не препознава кога неговите соиграчи се успешни - имате разгалено дете.

6. Не се предаваат сè додека не го добијат она што го сакаат

Разгалените деца можат да користат манипулативни тактики за да го добијат она што го сакаат, без разлика дали тоа вклучува лага или нешто друго. На пример, одат кај едниот родител и лажат дека другиот веќе го одобрил нивното барање.

7. Одбиваат да завршат дури и едноставни задачи, додека не ги молите или не ги подмитите со нешто

Нормално е децата да бараат нешто за возврат - како грицки или можност за подолго време пред ТВ - за да ги соберат играчките или да ги измијат забите. Меѓутоа, ако вашето дете често одбива да прави основни работи сѐ додека не го поткупите со пари или играчки - големи се шансите дека е разгалено дете.

реклама

The Sun: Јунајтед го најде наследникот на Роналдо

Read more

Германија има чуден однос кон Украина од почетокот на војната: Што се крие зад тоа?

Read more

Во сенка на бруталниот Холанд се раѓа чудо што се чека уште од ерата на Марадона

Read more

Колку е поскапено кафето во Македонија?

Read more

Живот

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Read more

Пари, нов стан, запросување - три хороскопски знаци со најмногу среќа во октомври

Read more

Маките кои денешните тинејџери тешко можат да ги сфатат

Read more

Интроверт или екстроверт – начинот на кој се изразувате ве разоткрива

Read more
 

Магазин

Пет работи што не смеете да ги правите по јадење

Читај повеќе
  • play_arrow
Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Седум рецепти за зајакнување на имунитетот

Читај повеќе

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе