Дали „деветката“ во Челси е проколната?

Тренерот на Челси, Томас Тухел, изјави дека напаѓачите на лондонскиот клуб се суеверни и не сакаат да го земат дресот со број девет бидејќи веруваат дека е проколнат, пишува The Telegraph.

Да потсетиме, со враќањето на Ромелу Лукаку по разочарувачката сезона на позајмица во Интер,„деветката“ остана слободна.

Англиските медиуми пренесуваат дека Лукаку им се придружува на Фернандо Торес, Алваро Мората, Ернан Креспо, Гонзало Игуаин и Радамел Фалкао, напаѓачи кои не успеаја да го оправдаат статусот и големите суми што ги платија за нив.

„Проколната е, луѓе кажуваат дека е проколната“, рече Тухел.

Иако Челси е во потрага по напаѓач, а се споменува и Пјер-Емерик Обамејанг од Барселона, Тухел истакна дека бројот девет го нема „од тактички причини“, односно треба да биде преземен од нов шпиц.

„Немаше голем интерес за бројот девет. Никој не сака да го допре. Сите кои беа во клубот подолго од мене велат: ‘Ах, знаете, ја имаше деветката и не постигна гол’“, изјави Германски експерт.

URL

Абрахам постигна 21 гол со „деветката“

The Telegraph потсетува на Дидие Дрогба и Диего Коста кои ги носеа броевите 11 и 19 и имаа добри сезони во Лондон. Теми Абрахам, пак, пред две години постигна 21 гол со деветката на грб, но минатото лето беше продаден на Рома.

„И јас сум суеверен, разбирам зошто играчите не ја земаат таа бројка“, додаде Тухел и се осврна на Рахим Стерлинг кој дојде од Манчестер Сити: „Рахим многу ќе ни помогне, треба да имаме повеќе играчи во шеснаесетникот.“

Челси денеска ќе му гостува на Евертон во првото коло од Премиер лигата.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Фудбал

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Read more

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Read more

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Read more
 

Спорт

Анчелоти: Реал ќе ми биде последниот клуб во тренерската кариера

Читај повеќе
  • filter

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Читај повеќе
  • play_arrow

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Читај повеќе

Мбапе: За нас Златната топка е пред сѐ борбата меѓу Меси и Роналдо

Читај повеќе
  • play_arrow

По 5 сезони Барди ја напушти Ла Лига - потпиша за Трабзонспор

Читај повеќе

Ѓоковиќ се повлече од Мастерсот во Синсинати

Читај повеќе

Перес: Да го донесеме Роналдо? Повторно? Па, тој има 38 години

Читај повеќе

Мундијалот во Катар ќе почне ден порано

Читај повеќе

Росберг: Наскоро ќе има жена во Формула 1

Читај повеќе