Дали Дончиќ ќе го сруши НБА рекордот за најголема плата?

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ е на добар пат да го добие најголемиот договор во историјата на НБА и да стане првиот играч со годишна плата од 70 милиони евра.

Дончиќ (24) ќе има право на петгодишен договор со Далас во 2025 година. Му останува да исполни уште неколку работи за да стане најплатениот кошаркар во историјата на лигата.

Како што пренесува ESPN, Дончиќ ќе биде првиот кошаркар на НБА кој ќе потпише договор за 70 милиони долари годишно, а за тоа треба петти пат по ред да влезе во првата петорка на лигата.

Во САД истакнуваат дека за да оствари ваква историска плата, Лука Дончиќ ја исполнил целта да биде член на идеалната петорка на НБА пред својот 25-ти роденден. Проблемот е што тој е само шест години во НБА, но Дончиќ има исклучок.

URL

Бидејќи нема доволно години во лигата, ќе мора да исполни уште една цел, а тоа е пет пати по ред да биде во идеалната петорка на НБА лигата. Доколку го направи тоа следната година, ќе има право да го потпише најголемиот договор во историјата на НБА.

Платата капа би требало да се зголеми за 10 отсто, па договорот на Дончиќ би изнесувал неверојатни 367,5 милиони долари. Во последната година од договорот би заработил дури 83,6 милиони долари.

Во моментов најголемиот договор во историјата на лигата, Џејлен Браун го потпиша ова лето со Бостон Селтикс. Тој потпиша петгодишен договор вреден 304 милиони долари.

Тагови
реклама

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Историски резил во францускиот парламент

Read more

5 симптоми кои укажуваат на проблеми со црниот дроб

Read more

Кошарка

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Read more

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Read more

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Досуден еден од најбизарните пенали: Со втора топка спаси гол

Читај повеќе

ФФМ: Само на капитените на тимовите ќе им биде дозволено да комуницираат со судиите

Читај повеќе
  • play_arrow

Песната на Енцо против Французите стана хит за навивачите на Ривер Плејт

Читај повеќе

Како Барса планира да заштеди 26 милиони евра на Левандовски?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погачар трет пат во кариерата победи на Тур де Франс

Читај повеќе

Крос за ситуацијата од последниот меч во кариерата: Се воздржував до денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Еврогол на Бабунски на дебито за Данди Јунајтед

Читај повеќе

Capology ги објави платите на сите играчи во Премиер лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

Вучиќ за американскиот Дрим Тим: Тешко е да се игра против тие ѕверови

Читај повеќе