Дали Џорџ Орвел ќе лајкуваше, твиташе и срцкаше?

Во познатиот роман „1984“, Џорџ Орвел покажа како технологијата, на еден злокобен начин, би можела да се користи во иднината. Што би рекол денес?

Интересен прилог на телевизијата BBC ни дава (хипотетички) одговор на прашањето дали Џорџ Орвел би ја користел модерната технологија.

„Роден е како Ерик Блер. Името Џорџ Орвел било измислено да биде ‘што е можно поанглиско’. Орвел е река во Сафолк, а Џорџ е старо англиско име. Може да се каже дека Џорџ Орвел навистина направил ‘верзија на себе’, со која ги потпишал сите дела“, вели Адам Стоук, од универзитетот Јорк Сент Џон.

На некој начин, додава Стоук, ликот на Џорџ Орвел е сличен на тоа како го „креираме“ нашиот идентитет, односно како се претставуваме, особено на социјалните мрежи.

„Како и повеќето луѓе од тоа време, Орвел бил фасциниран од технологијата и нејзините можности, без да има ни најмала идеја како таа всушност функционира. Орвеловата ‘1984’ е полна со примери за тоа како технологијата може да им помогне на угнетувачките режими и системи“, истакнува Д. Џ. Тејлор, биограф на Орвел.

Како што објасни Адам Стоук, разликата помеѓу книгата „1984“ и сегашното време е во тоа што, во романот, целата технологија е во сопственост на државата, што не е случај денес.

„Машината е тука, а нејзината моќ да ги корумпира луѓето е речиси неодолива“

„И ние можеме да учествуваме и во користењето на технологијата. Нему веројатно би му пречело тоа како лагите може многу брзо да се рашират на интернет“, смета Стоук.

Од друга страна, Тејлор ја потенцира опсесијата на Орвел за тоа како ќе изгледал светот во иднина.

„Сосема е можно ако Џорџ Орвел живееше во денешно време да има профили на социјалните мрежи, во обид да напише некаков есеј за тоа како тие функционираат, исто како што пишуваше есеи за списанијата што ги читаа тинејџерите во негово време“, заклучува Тејлор.

реклама

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Read more
Седум славни личности кои имале тежок почеток

Седум славни личности кои имале тежок почеток

Read more
Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Јадете помалку сол за да се чувствувате подобро

Read more
Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Секси муабети: Како да бидете „безобразни во кревет“?

Read more

Живот

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Read more

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Read more

Луѓето родени во најреткиот хороскопски знак се навистина посебни

Read more

Сакаат сѐ, веднаш: Најнестрпливи хороскопски знаци

Read more
 

Магазин

Дали може да опстои бракот без секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Читај повеќе

Жестока дебата: Кој треба да прими трета доза од вакцината против ковид?

Читај повеќе

Човекот кој можеше да го спаси „Титаник“ не добил дозвола да се качи на бродот

Читај повеќе

Зошто имаме желба за благо после јадење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да знаете пред да почнете свој бизнис?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Мелено месо со зеленчук во бел сос

Читај повеќе

Пет причини зошто секс после тренинг е супер идеја

Читај повеќе

Холанѓаните се смалуваат, но сепак се највисоките луѓе во светот

Читај повеќе