ПРЕМИЕР ЛИГА 2020/21

Дали е 17 октомври е среќен ден за Евертон?

Евертон и Ливерпул го отвораат 5. коло во Премиер лигата во 13:30 часот.

Се чини дека Мерсисајд дербито ќе биде исклучително интересно, имајќи предвид дека „Карамелите“ во моментов се во подобра позиција и во подобра форма од „Црвените“.

Нашиот спортски новинар Филип Здравески во најавата за фудбалскиот викенд со дури шест дербија, нагласува дека лутите ривали Евертон и Ливерпул по 203. пат ќе се сретнат во најсилната англиска лига.

URL

 „Сезонава тимот на Карло Анчелоти се наметна како одлично освежување во Премиер лигата, додека избраниците на Јирген Клоп со бламажата против Астон Вила покажаа дека се и тоа како ранливи“, акцентира тој.

Евертон е на врвот во Премиер лигата со четири победи на четири одиграни натпревари.

Ливерпул ја отвори сезоната со три последователни победи, за во последното коло да доживее шокантен пораз од Астон Вила (2:7).

Јирген Клоп мораше повторно да го извади пред голот Адријан со оглед на тоа што Алисон е повреден, а кога ќе се земе предвид неговиот учинок на последниот натпревар и фактот дека Евертон постигна три гола на натпревар, Ливерпул тешко дека ќе се врати на „Енфилд“ со недопрена мрежа.

URL

Ефикасен е и Ливерпул, кој постигна гол помалку од Евертон (11). Во првите четири натпревари паднаа повеќе од пет гола во просек на натпреварите на Ливерпул, во однос на четирите на натпреварите на Евертон. Ако ваквата статистика не е вовед во еден одличен натпревар со голем број на голови, не знам што е.

Состави:

URL
URL

Уште една интересна информација - Евертон веќе десет години нема победа против Ливерпул.

И тоа точно на овој ден пред десет години - последниот триумф го постигнаа на 17 октомври 2010 година, кога головите ги постигнаа Тим Кејхил и Микел Артета, кој сега е менаџер на Арсенал.

URL

Дали овој датум повторно ќе биде среќен за Евертон?

реклама

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Instagram убавица: Алексис Кларк

Read more
Бомбици со банана и кокос

Бомбици со банана и кокос

Read more
Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Владимир Путин доби покана за посета на Белата Куќа во 2019 година

Read more

Фудбал

Тирана домаќин на финалето од новото натпреварување на УЕФА

Read more

Извлечени двојките за завршницата од Лигата на нации

Read more

Пандев: Се надевам дека ќе имаме голема поддршка од нашите навивачи

Read more

Тевес му посвети гол на Марадона

Read more

Спорт

ЕХФ го одложи мечот Вардар – ПСЖ

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИА ќе ја истражува страшната несреќа на Грожан

Читај повеќе
  • filter

Тирана домаќин на финалето од новото натпреварување на УЕФА

Читај повеќе

Извлечени двојките за завршницата од Лигата на нации

Читај повеќе

Пандев: Се надевам дека ќе имаме голема поддршка од нашите навивачи

Читај повеќе
  • play_arrow

Тренингот на Конор Мекгрегор

Читај повеќе
  • play_arrow

Тевес му посвети гол на Марадона

Читај повеќе
  • play_arrow

Фавр бесен на пеналот за Лацио: Се фрли како во базен

Читај повеќе

Паредес: Сите сакаме Меси да ни дојде во ПСЖ

Читај повеќе