Дали е добро да слушате музика додека работите?

Додека некои луѓе претпочитаат да работат во мир и тишина, еве добра вест за сите оние кои уживаат да слушаат музика работното место или дома додека ги извршуваат работните задачи.

Во студијата спроведена од Симоне Ритер од Универзитетот Радбуд во Холандија и Сем Фергусон од Сиднејската технолошка школа, научниците проучувале како слушањето музика влијае на работата на луѓето. Тие се фокусираа на проучување на начините на кои слушањето на различни видови музика влијае на различните видови размислување во споредба со работата во тишина.

Резултатите од истражувањето покажаа дека веселата музика го подобрува дивергентното размислување кај испитаниците. Таквото мислење е поврзано со креативноста. Сепак, тие открија дека овој вид музика нема никакво влијание врз конвергентното размислување што ни служи за решавање на проблемите.

Во студијата учествувале 155 испитаници. Тие беа поделени во 5 групи. Секоја група требаше да изврши одредена задача. Испитаниците во четири групи ја решиле задачата додека слушале класична музика, чија цел била да предизвикаат одредени расположенија. На пример, ги слушаа „Марс“ на Холст и „Пролет“ на Вивалди. Испитаниците од петтата група работеле во тишина.

Експертите заклучиле дека испитаниците кои работеле со музика имале пооригинални идеи.

Ритер и Фергусон рекоа: „Овој проект ја покажа потенцијалната врска помеѓу слушањето музика и дивергентната и конвергентната креативност. Покажавме дека слушањето весела музика (на пр. класична музика која го подобрува расположението) е поврзана со зголемување на дивергентното размислување, а не конвергентното“.

Така, од ова истражување може да се заклучи дека слушањето на пожива и весела музика може да ни помогне во когнитивните процеси. Меѓутоа, ако се обидуваме да решиме проблем, можеби е подобро да се определиме за мир и тишина.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more
 

Магазин

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Читај повеќе

Зошто е важно да внесувате цинк и кои се најдобрите извори?

Читај повеќе

Пет загрижувачки начини на кои студеното време влијае на телото

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Читај повеќе

Колку време смеете да го чувате месото во замрзнувач?

Читај повеќе

Луѓето родени во 90-тите имаат полошо ментално здравје од која било друга генерација

Читај повеќе

Зошто родителите сè почесто го бираат шведскиот модел на воспитување деца?

Читај повеќе

Само уште неколку часа ве двојат од луксузно патување во Дубаи, BMW1, iPhone 14 pro, гејминг лаптоп Lenovo

Читај повеќе
  • play_arrow

Доктор предупредува што може да се случи ако спиеме само 5 часа

Читај повеќе