Дали е корисно да се дои детето подолго од една година?

Мајките се соочуваат со различни информации поврзани со здравјето и начинот на израснување на децата. Постојано има нови дебати околу вакцинирањето, времето поминато пред екран, одвикнувањето од пелени, а особено за времето на доење.

Поради бројните контроверзни информации, многу мајки се прашуваат колку е корисно да продолжат да го дојат детето откако ќе наполни една година. Две американски докторки, Нита Ландри и Соња Батра, даваат одговори на ова прашање.

Според педијатрите, мајките би требало да дојат во првите 12 месеци од животот на детето. Не постои причина зошто мајките би прекинале да дојат по првата година, вели Ландри.

„Ако и мајката и бебето се здрави, ако млекото е добро и доењето ви годи, слободно продолжете со доење. Светската здравствена организација вели дека доењето е во ред до втората година од животот на бебето, а според светската стручна литература, просекот е од две до четири години“, објаснува таа.

Доењето покрај тоа што го снабдува бебето со хранливи состојки, помага во намалување на ризикот за појава на рак на дојка и на јајници кај мајката. Доењето го зголемува имунитетот на детето бидејќи со тоа се пренесуваат антителата од мајката на бебето.

Батра вели дека постарото нејзино дете го доела до 13 месеци и не гледа причина зошто други мајки би престанале тука. Таа додава дека нема причина мајките да се срамат да го дојат детето повеќе од една година, ако имаат млеко и ако тоа е здраво за детето.

реклама

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Read more

Клуни одбил 35 милиони долари за еднодневно снимање реклама

Read more

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Здравје

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Read more

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Read more

Зошто со годините потешко го поднесуваме мамурлакот?

Read more

Четири видови месо што треба да ги консумирате и две кои треба да ги избегнувате

Read more
 

Магазин

Сигнали кои предупредуваат дека не внесувате доволно протеини

Читај повеќе

Не простуваат лесно: Хороскопски знаци кои најдолго се лутат

Читај повеќе

Подварок со компири: Посен ручек со кисела или слатка зелка

Читај повеќе
  • filter

Наоми Кембел ја отвори модната недела во Дубаи и воодушеви со својот изглед

Читај повеќе

Фетишот на стапала е еден од најчестите меѓу мажите

Читај повеќе

Маратонскиот секс не e гаранција за оргазам

Читај повеќе

Трудниците со ковид имаат повеќе компликации при породувањето

Читај повеќе

Митови за протеините во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе

Знаци што покажуваат дека старата љубов уште ве нема преболено

Читај повеќе