Дали е можно двапати да се заразите со коронавирусот?

Постојат многу неодговорени прашања поврзани со епидемијата, но меѓу оние најважните е дали со коронавирусот може да се заразите двапати?

Загриженоста од зараза дополнително порасна откако е објавено дека пациенти во Кина, кои по два негативни теста се пуштени од болница, морало повторно да бидат примени бидејќи подоцна повторно биле позитивни на вирусот.

Слични приказни доаѓаат и од Јапонија каде еден пациент по втор пат развил симптоми и е позитивен на вирусот, откако еднаш закрепнал од него.

Експертите сè уште не знаат многу за SARS-CoV-2, но имаат опширно знаење за слични болести. По прележана болест пациентите создаваат антитела на вируси и стануваат имуни на повторна инфекција со истиот вирус.

Додека не стане достапен тестот на антитела не може со сигурност да се знае дали имунолошкиот систем на некој пациент развил антитела или станува збор за лажно позитивен тест, што може да се случи во одредени ситуации.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе