Дали е можно Земјата да излезе од Сончевиот Систем?

Научниците веруваат дека веројатноста за ова е многу мала. Сепак, тие објаснија како теоретски може да се случи таков настан.

Земјата теоретски би можела да се оддалечи од својата орбита поради дејство на меѓуѕвезден објект кој лета низ меѓуѕвездениот простор и влегува во Сончевиот Систем и минува блиску до Земјата.

При ваква блиска средба, која научниците ја нарекуваат „прелет“, Земјата и објектот би размениле енергија, а како резултат на тоа би била нарушена орбитата на Земјата. Ако таков хипотетички објект би бил брз, масивен и доволно блиску, би можел да ја насочи Земјата во орбита што на крајот би ја однела надвор од Сончевиот Систем.

Друга теорија за тоа како тоа може да се случи беше изнесена од професорот Тимоти Дејвис од Универзитетот во Кардиф. Тој наведува дека излегувањето на Земјата од Сончевиот Систем може да се дискутира во контекст на ѕвездени средби како што е ѕвездата Gliese 710, која треба да се приближи до Сонцето за милион години. Но, тој не верува дека тоа ќе ги вознемири планетите и наведува дека за сериозно придвижување на планетите треба истовремено да се експлодираат милиони милијарди атомски бомби.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Наука

Снимки стари 30 години ја откриваат мистеријата на Венера

Read more

Зошто одеднаш има толку многу вируси?

Read more

Девет најимпресивни кратери на Земјата

Read more

Дали машките парови ќе можат да имаат деца во иднина?

Read more
 

Гик

Ново истражување за магичното дејство на пијалакот ајауаска

Читај повеќе

Среќен роденден Twitter: Што пишува во првиот твит објавен пред точно 17 години?

Читај повеќе

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Читај повеќе

Зошто светот не мрда со прст да се спаси од климатските промени?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботска ајкула од Темза дневно собира по 21 илјада шишиња

Читај повеќе

Како најдобро да се заштитите кога купувате онлајн?

Читај повеќе

Нови докази за мајката на Да Винчи - била робинка од Источна Европа?

Читај повеќе

На Земјата ѝ се заканува фосфогедон - што е тоа?

Читај повеќе

Што може да направи Xbox Series X, а PlayStation 5 не може?

Читај повеќе