Дали е подобро да јадете пред или по тренинг?

Б.С.Б.
/ 09.06.2021 / 09:00

Колку пати пред вежбање сте се запрашале дали треба нешто да јадете или е подобро да го избегнете оброкот за да не влијае на ефектот на вежбањето?

Многу е важно организмот да биде снабден со сите потребни хранливи состојки за да може да издржи физичка активност, особено ако е интензивна. Важно е и да се знае што се случува во телото додека вежбаме.

Со некои разлики поврзани со возраста, видот на тренингот и општата физичка форма, вежбањето предизвикува многу промени: срцето побрзо чука, се забрзува дишењето, крвта побрзо циркулира, мускулите трошат повеќе кислород, активирани се зглобовите, штитната жлезда, надбубрежната жлезда, хипоталамусот, панкреасот и други ендокрини жлезди работат побрзо за да ја одржат рамнотежата во телото.

Сите тие активности трошат енергија и бараат хранливи состојки. Потребна е соодветна исхрана за да се снабди организмот со потребните состојки.

Пред тренинг може да се јаде, тоа би можело да биде од корист, но не обилен оброк туку мал оброк што ќе овозможи подобро да го поднесете тренингот и што е најважно, мускулите и имунолошкиот систем ќе ги избегнат последиците од напорниот тренинг.

Оброкот би требало да биде лесно сварлив, не премногу засладен и да содржи аминокиселини. Нутриционистите предлагаат јогурт со житарки и шумско овошје.

Што да јадете по тренинг?

По тренингот мускулите ќе бидат „гладни“ па целта е да им се даде соодветна храна. Мора да консумирате соодветна количина протеини, јаглехидрати и есенцијални масни киселини, како и едноставни шеќери.

Нутриционистите предлагаат по вежбање да јадете бело месо, риба, суво овошје и семиња, 'ржен леб и слично.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Фит

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Read more

Ако сакате да изгубите килограми, избегнувајте ги овие пијалаци

Read more

10 минути вежбање на горниот дел од телото

Read more

Дали е подобро да јадете пред или по тренинг?

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе