Дали електричното Audi е побрзо од Формула болид?

Германскиот гигант одлучи да покаже колку е брз неговиот најнов електричен автомобил.

Дуелот во забрзување помеѓу Audi и Формула значи и дуел помеѓу шампионите во Ф1 и Формула Е. Зад воланот на новиот e-tron GT е Нико Розберг, додека Формула Е ја вози Лукас ди Граси.

Позната е наклонетоста на Розберг кон брзината и особено електричните автомобили. Една од причините е што сфати дека спортските електрични автомобили му даваат искуство најблиску до тоа во Формула 1, барем кога станува збор за забрзување. А e-tron GT со над 600 КС моќност што му ја даваат два електромотори, достигнува 100 км/ч за 3,3 секунди и не попушта до 250 км/ч. Машала бројки, нели?

Во видеото, овој автомобил се соочува со болид од Формула Е. Со малку повеќе од 335 КС и минимална тежина, и нему му се потребни околу 3 секунди за да се достигне 100 км/ч. Интересно, дуелот не се одвива во идеални услови. Студеното време и врнежите сигурно не одат рака под рака со електричните автомобили кои не можат да го покажат својот максимум во вакви услови.

Погледнете како заврши овој дуел на е-ѕверките.

Remote video URL
реклама

Откриен е нов сој: Високозаразен, ја намалува ефикасноста на вакцината

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Пирати, блуд и неморал: Како „Божјата казна го стигна најгрешниот град во светот“?

Read more

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Авто новости

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Read more

Ова е првиот автомобил со систем на автономно возење на Ниво 3

Read more

Како можете да ја одговорите анкетата за оценување на работата на сообраќајна полиција?

Read more

Пандемијата ја намали продажбата на нови возила во земјава за 33 проценти

Read more
 

Автомобили

Како правилно да го проверите нивото на масло во моторот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е првиот автомобил со систем на автономно возење на Ниво 3

Читај повеќе

Како можете да ја одговорите анкетата за оценување на работата на сообраќајна полиција?

Читај повеќе

Пандемијата ја намали продажбата на нови возила во земјава за 33 проценти

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот McLaren 765LT кој развива 1.000 КС

Читај повеќе
  • filter

Галерија на денот: Taycan Cross Turismo

Читај повеќе
  • play_arrow

Уникатниот McLaren F1 се продава за 15 милиони долари

Читај повеќе

Светска премиера на Cross Turismo: Практичната верзија на Porsche Taycan

Читај повеќе
  • filter

Opel го претстави камперот Zafira Life Crosscamp Lite

Читај повеќе