Дали Големата експлозија всушност била супермасивна бела дупка?

Белите дупки се делот што недостасуваше од сложувалката на универзумот уште откако Ајнштајн ја предложи Општата теорија на релативноста. На хартија, се претпоставува дека се сосема спротивни на црните дупки, барем во однос на времето. Иако материјата околу црната дупка не може да избега од неа и е предодредена да биде проголтана од космичкиот Голијат, материјата околу белата дупка не само што би била одбиена од неа, туку најверојатно потекнува од неа.

Ова го поставува прашањето, што ако Големата експлозија (The Big Bang) била супермасивна бела дупка? И ако е така, што значи ова за потеклото и ширењето на универзумот? Factnomenal нуди одговор на оваа космичка загатка.

реклама

Наука

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Read more

Што кријат чудните сигнали од Венера?

Read more

Пронајдено антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Read more

Колку брзо би можеле да патуваме низ вселената?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Путин ја пее „Blueberry Hill“

Read more
play_arrow

Дали Северна Кореја навистина тврди дека има освоено Мундијал?

Read more
play_arrow

Како да направите детокс на организмот за само 8 минути?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „No Time to Die“

Read more
play_arrow

Храна која го зголемува нивото на тестостерон во телото

Read more
play_arrow

Спасување хаски од замрзнато езеро

Read more
play_arrow

Колку брзо би можеле да патуваме низ вселената?

Read more
play_arrow

10 вежби за подобрување на видот

Read more
play_arrow

Топ 10 светски тајни кои никогаш нема да бидат откриени

Read more
play_arrow

Пет рецепти за есенски крем чорби

Read more
play_arrow

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more
play_arrow

Запуштен стан од 24 квадрати претворен во мал рај

Read more