Хаос на социјалните мрежи

Дали и вам Facebook од утринава ви е преполн со чудни објави?

Илјадници корисници на Facebook утринава пријавија дека социјалната мрежа е преполна со чудни објави и коментари оставени на профилите на славните личности. Како што јавуваат корисниците, на почетната страница повеќе не се прикажуваат нивните редовни објави.

Наместо тоа, на почетната страница се прикажуваат објави од непознати луѓе кои објавуваат коментари на страниците на славните личности.

Корисниците и на другите социјални мрежи пишуваат дека утринава нивниот Feed бил преплавен од стотици објави на непознати луѓе и никому не му е јасно што се случува. Станува збор за коментари објавени на страниците на славни личности како Тејлор Свифт, Еминем, Двејн Џонсон и други.

Многумина мислат дека нивните профили се хакирани, а проблемите се пријавени и на страницата DownDetector и изгледа дека станува збор за баг. Најмногу проблеми се забележани на апликацијата (73%), додека во 23% од случаите е забележан проблем на интернет страницата и само 4% при самата пријава на Facebook.

Од Facebook не се огласија да објаснат за што точно станува збор, а Twitter е преполн со објави во кои луѓето се обидуваат да сфатат што точно се случува на Facebook.

URL
URL
Тагови
реклама

Авион ја промаши пистата кај Монпелје и заврши во езеро

Read more

Потенцијално сценарио: Како би изгледал нуклеарниот напад на Путин во Украина?

Read more

Надал плачеше за Федерер, на крајот и Ѓоковиќ се расплака

Read more

Прво сценарио: Русите фрлаат нуклеарка, Американците одговараат и толку  - кое е второто?

Read more

Интернет

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more

YouTube тивко тестира 5 реклами наместо 2, нема прескокнување

Read more

Најдобрите страници за гледање спортски настани

Read more

Успешно демонстриран нов Wi-Fi и 2,5 пати поголема брзина

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Скап е, но нема лесно да го скршите: iPhone 14 на тест на издржливост

Читај повеќе

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Читај повеќе

Xbox повеќе нема да бара нон-стоп интернет конекција при играњето

Читај повеќе

Летало на НАСА ќе удри во астероид: Тестираат метод за заштита на Земјата

Читај повеќе

Погледнете нагоре: Јупитер 59 години не бил поблиску до Земјата

Читај повеќе

Македонски научници освоија прво место на конференција за вештачка интелигенција

Читај повеќе
  • play_arrow

Google го откри изгледот на својот Pixel Watch

Читај повеќе

Зошто стрелките на часовникот се поместуваат во есен и пролет?

Читај повеќе
  • filter

Данска и Германија го градат најдолгиот подводен железничко-автомобилски тунел во светот

Читај повеќе