Дали и вие го фрлате најздравиот дел од јагодите?

Сезоната на јагоди е во полн ек, а еден нивен дел автоматски го фрламе додека ги чистиме.

Имено, стеблата и листовите на јагодите се полни со витамин Ц. Го зајакнуваат нервниот систем и помагаат кај тешките заболувања. Кога и да јадете јагоди зачувајте ги сите нивни листови и оставете ги да се исушат, па така нека бидат ваша резерва за витамин Ц и други корисни состојки.

Стебленцата и листовите од јагодите имаат повеќе витамин Ц отколку што има во самите плодови, а ги содржат истите микроелементи како плодовите.

Што сѐ лекуваат?

Чаевите од стебленца и листови од јагоди, како и самите јагоди, се одлични за следниве работи:

  • го зајакнуваат нервниот систем
  • делуваат против стрес
  • го намалуваат заморот
  • помагаат при депресија
  • помагаат при болест на крвта
  • ја подобруваат работата на бубрезите
  • делуваат при нефритис и други заболувања.

Значи, со обѕир дека сега е сезона на јагоди, нареден пат кога ќе ги купите се надеваме дека нема да продолжите да ги фрлате стебленцата и листовите, туку паметно ќе ги искористите.

Тагови
реклама

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Read more

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Живот

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Read more

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Read more

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Read more

Направете сами: Домашен пилинг против сува кожа на рацете

Read more
 

Магазин

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Читај повеќе

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Читај повеќе

4 сериозни болести може да се откријат по симптоми што се појавуваат на усните

Читај повеќе

Решението за лошиот здив од лукот стои во фрижидерот

Читај повеќе

Едно овошје е број еден за намалување на крвниот притисок

Читај повеќе

Колку секс во просек има жената во брак?

Читај повеќе

Модната еволуција на Скопје - спојување на стилот и одржливоста на 27. издание на Моден викенд Скопје

Читај повеќе

Кои се карактерни особини на добрите татковци?

Читај повеќе

Прегледи кои жените не треба да ги избегнуваат после 30-тата година

Читај повеќе