Twitter вештачки ја крева популарноста на неговите твитови

Дали Илон Маск ќе ни излезе и од фрижидер?

Откако Platformer ги интервјуираше вработените во Twitter за да утврди зошто fidot For You се претвори во „шоуто на Илон Мск“, оттаму велат дека инженерите на компанијата навистина направиле систем што го користел само директорот на социјалната мрежа.

Во извештајот се наведува дека Џејмс Маск, роднина на Илон и вработен во Twitter, во понеделникот им испратил итна порака на вработените преку платформата Slack.

„Го отстрануваме проблемот со engagement на платформата“, напишал тој за ситуацијата што ја нарекол „итна“.

Исто така, ги замолил сите што знаат да пишуваат код да помогнат. Причината за сето ова е бидејќи твитот на американскиот претседател Џо Бајден, кој навиваше за Филаделфија Иглс на Супербоулот, имаше поголем engagement од твитот на Маск.

Наводно, твитот на претседателот привлече 29 милиони импресии, а на Маск „само“ 9,1 милиони пред да го избрише. Проблемот на Маск со популароста на Twitter почна уште пред Супербоулот.

URL

Platformer претходно објави дека директорот на Twitter претходно објавил еден од двајцата преостанати главни инженери затоа што сугерирал дека твитовите на Маск повеќе немаат толку многу импресии затоа што луѓето веќе не се заинтересирани за она што го кажува.

Околу 80 вработени во Twitter, наводно, добиле задача да ги испитаат причините зошто опаѓа engagement-тот на твитовите на Маск и ја зедоа предвид можноста дека многу луѓе го блокирале или го ставиле Маск на mute во изминатите месеци. Тие, исто така, разгледаа легитимни потенцијални технички проблеми затоа што корисниците чиишто твитови инаку имаат добри перформанси треба автоматски да се промовираат.

Инженерскиот тим дизајнираше систем што подразбира спроведување на вештачко промовирање на твитовите на Маск за фактор од 1.000, и на тој начин гарантира дека се рангираат повисоко од сите други во feed-от на корисниците. Како резултат, повеќе од 90 проценти од 128,9 милиони следбеници на Маск ги видоа неговите твитови, а дури и оние што не го следат продолжија да ги гледаат неговите објави на нивните тајмлајни.

Иако Маск не зборуваше детално за овој проблем, сепак, тој ја призна промената на свој начин, вклучувајќи го објавувањето на мемето „forced to drink milk“.

URL

Тој, исто така, побара од корисниците да ја следат ситуацијата додека Twitter го „прилагодува алгоритмот“, откако твитерџиите почнаа да се жалаат дека „Маск им излегува постојано на тајмлајн“.

URL

Сепак, „прилагодувањата“ не ја отстранија својата предност во целост, затоа што твитовите на Илон Маск и понатаму се вештачки промовирани за фактор помал од 1.000.

Во суштина, корисниците и понатаму често ќе ги гледаат твитовите на Маск.

Тагови
реклама

Пороен дожд, град и силен ветер во Качаничката Клисура и Скопска Црна Гора

Read more

Кога почнува староста?

Read more

Ѓоковиќ контра Јокиќ: Да ја претставуваш својата земја на Олимпијада е чест и привилегија

Read more

Ревматолог советува што да јадете наутро за здрави зглобови

Read more

Интернет

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Read more

Готово е: Од денеска само X

Read more

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Read more

TikTok ја тужи Белата куќа: Си го кршат сопствениот устав, ќе замолкнат 170 милиони Американци

Read more
 

Гик

Виенски експерти развија сеопфатен пристап за лекување на мигрена и други форми на главоболка

Читај повеќе
  • filter

Објавен првиот месечев атлас со висока резолуција

Читај повеќе

Apple ќе лансира целосно нов модел на телефон - iPhone D23

Читај повеќе

Прикажан првиот 4K дисплеј од 1000 Hz во светот

Читај повеќе

Сондата Juno сними фасцинантни фотографии од Европа, месечината на Јупитер

Читај повеќе

Winamp се враќа во полн сјај

Читај повеќе
  • filter

Зошто пчелите произведуваат мед? 7 тајни од светот на пчелите

Читај повеќе

Дали Facebook може да ве извести кога некој ќе направи скриншот од ваша содржина?

Читај повеќе

Решена мистеријата стара 4.000 години за изградбата на пирамидите во Гиза

Читај повеќе