Дали имате доволно моќен компјутер за играта The Last of Us Part 1?

Поради популарноста на ТВ-серијата, The Last of Us Part 1 за PC неодамна беше одложена за 28 март, а Sony објави какви конфигурации за PC ни се потребни во зависност од саканите перформанси.

Како што беше најавено во неколку наврати, The Last of Us Part 1 требаше да се појави во верзијата за компјутер на 3 март, но со доаѓањето на споменатиот датум следеше ладен туш по најавата на Naughty Dog дека објавувањето сè уште се одложува за 28 март.

Причината е сосема невообичаена и како што велат програмерите на овој хит, виновна е популарноста на телевизиската серија чие финале ќе се емитува утре, 12 март. Но, во тогашното обраќање до јавноста, тие исто така спомнаа дека тие дополнителни три недели ќе им овозможат да ја испорачаат The Last of Us Part 1 на PC во најдоброто можно издание.

Сега, за гејмерите кои со нетрпение го чекаат тој момент, Sony ги повтори функциите што ја красат PC верзијата, почнувајќи со поддршка за ултрашироки екрани, AMD FSR 2.2 и Nvidia DLSS технологии, како и различни графички поставки како што се квалитет на текстура, сенки , отсјај и така натаму.

Дополнително, контролите на тастатурата и глувчето ќе можат да се редефинираат, а верзијата за PC може да се игра со поддршка на голем број контролери, вклучувајќи го и DualSense со својот хаптички одговор, за жал сепак само преку USB конекција.

Заедно со овој потсетник, објавени се и деталите за потребните конфигурации, како што може да се види во твитот подолу, во зависност од посакуваните перформанси. Ќе повториме дека The Last of Us Part 1 за компјутер може да се резервира на Steam и Epic Games Store.

URL
Тагови
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more

Гејминг

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Read more

Игрицата EA FC ја губи лиценцата за Интер во следното издание

Read more

Нов гејмерски рекорд: Продадени 12 милиони игри за 12 недели

Read more

PUBG буди носталгија и се враќа на оригиналната мапа од нејзиниот почеток

Read more
 

Гик

Откриен мистериозен подземен влез во близина на Големата пирамида

Читај повеќе

Готово е: Од денеска само X

Читај повеќе

Голема закана за YouTube: TikTok тестира видео од 60 минути

Читај повеќе
  • play_arrow

Grand Theft Auto 6 ќе пристигне во 2025 година

Читај повеќе
  • play_arrow

ChatGPT доби надградба на која само небото ѝ е граница

Читај повеќе

Canon потврди: Доаѓа моќниот EOS R1

Читај повеќе

Приватен простор и подобaр мултитаскинг: Пристигна Android 15 Beta 2, еве што сѐ носи

Читај повеќе

Никола Тодороски: „Наша гордост. Наша одговорност“ ми отвори нова перспектива колку може позитивно да се влијае

Читај повеќе

Микробите и нивното изненадувачко влијание врз нашето социјално однесување

Читај повеќе