Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Колку е навистина поцврст iPhone 12 од моделот iPhone 11? Дали е ова само маркетиншки трик, или навистина е подобрен овој сегмент?

За сите оние што си го поставиле ова прашање и немаат начин да проверат, постои Арон Хо, од YouTube каналот Mobile Reviews Eh.

Ако не го следите неговиот канал, Арон се занимава со тестирање делови од мобилни телефони, за да може да им препорача на своите следачи што е најдобро за нивните уреди. Овојпат, ја реши дилемата околу издржливоста на најновите модели на Apple.

Тој одлучи да го направи тоа со земање мерач на сила, а потоа и мерење колку е потребно за да се скрши куќиштето на телефонот iPhone 11, а потоа и за iPhone 12.

Резултатот е следен: потребни се 352 N за да се пробие куќиштето (т.е. екранот) на iPhone 11. За да се скрши екранот на моделот iPhone 12, потребна е многу поголема сила - дури 443 N.

Би се рекло дека, барем врз основа на овој тест, Apple навистина направи промена во цврстината на куќиштето и дека не станува збор само за обична реклама.

Целиот тест, вклучително и како се снајдоа овие два модела на тестот на издржливост на екранот (гребење со разни алати), можете да го погледнете на следното видео.

Remote video URL
Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Мобилни

Сè што треба да знаете за Poco M3: Одлични перформанси и пристапна цена

Read more

Познато кога ќе биде претставен Xiaomi Mi 11

Read more

Сè што треба да знаете за новиот Xiaomi Mi 10T Lite

Read more

Што ново подготвија од Samsung?

Read more

Гик

Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога се сруши огромниот телескоп во Аресибо

Читај повеќе

Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Читај повеќе

Facebook ќе блокира дезинформации во врска со вакцината против COVID-19

Читај повеќе

НАСА: Објектот што кружи околу Земјата не е астероид, туку ракета

Читај повеќе

Примероци од Месечината собрани со кинеска сонда ќе се вратат на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите видеоигри за декември, втор дел

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа отворање на саркофаг запечатен со „проклетство“?

Читај повеќе

Ова е формулата за веројатноста од зараза со коронавирусот

Читај повеќе