Дали избришаните фајлови навистина исчезнуваат засекогаш?

Што се случува со фајловите што трајно ги бришеме од компјутер? Каде одат?

Краткиот одговор е дека избришаните фајлови и понатаму остануваат во вашиот компјутер.

Откако ќе го избришете фајлот, тој физички уште е тука, само што покажувачот (pointer) што води кон неговата локација (адреса) го насочува кон локација на друг фајл.

Сите избришани фајлови може да ги вратите со помош на специјален софтвер, освен во случај кога нешто друго е „препишано“ врз нив.

Сепак, тоа не значи дека фајловите исчезнале засекогаш.

Познато е дека одредени криминални групи во Гана успеаја да вратат доверливи информации од компјутерски отпад.

Ако на својот хард диск сте зачувале, па сте избришале нешто што е исклучително доверливо, најдобро е физички да го уништите хард дискот, а не само да го фрлите.

реклама

Секс во бременост: Дали е безбеден за бебето и кои пози и се најудобни на жената?

Read more

Ситуации и места каде што е најлесно да се заразите со омикрон

Read more

Зеленчук што дебелее: Ако сте на диета, внимателно колку го јадете

Read more

IQ мапа: Кој е поглуп, а кој попаметен од Македонците во Европа?

Read more

Софтвер

Прелистувачи на кои не треба да чувате лозинки - не помага ни антивирус

Read more

Android 13 „Tiramisu“: Поголема контрола, повеќе јазици, различен изглед и подобра автономија

Read more

Позната е една од новите функции за Android 13

Read more

WhatsApp има нова опција, може да ги преслушате пораките пред испраќање

Read more
 

Гик

Почна првиот археолошки експеримент во вселената

Читај повеќе

Нов проблем во напорите човекот да стапне на Марс

Читај повеќе

Неверојатен нов фосил можеби е решение за мистеријата на Дарвин

Читај повеќе

Откриен нов вид жаба и именуван по Грета Тунберг

Читај повеќе

Xbox One официјално згасна

Читај повеќе

Израелска студија: Четврта доза вакцина - недоволно добра против омикрон

Читај повеќе

Поради климатските промени поларните мечки ја напуштаат Алјаска и се движат кон Русија

Читај повеќе

Google ја тестира функцијата Smart Downloads за YouTube на Android

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдеталната 3D мапа од вселената прикажува 7,5 милиони галаксии

Читај повеќе