УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Дали ќе чекаме упадите на навивачи на терен да станат опасни?

Португалија без проблеми се справи со Турција во второто коло од групата Ф на еврото. Португалците славеа со 3:0 и со максимални шест бода го освоија првото место на коло пред крајот на групната фаза и настапот во осминафиналето.

Сепак, освен одличната игра на Португалија, овој меч во Дортмунд го одбележа и неверојатно лошата организација на управата. Дури пет пати во текот на натпреварот, навивачи влегуваа на теренот за да дојдат до Кристијано Роналдо и да направат селфи со него.

Секако, според правилата на УЕФА, секој од овие упади не беше прикажан за време на преносот, но според реакциите од трибините, навивачите беа многу вознемирени поради егзибициите на оние кои во второто полувреме постојано го прекинуваа натпреварот и нарушувајќи го ритамот на натпреварот.

Тоа особено ги изнервира турските навивачи чиј тим убедливо губеше на теренот.

Што се однесува до стјуардите, тие имаа уште малку трпение во првите три упади, но во последниот ја сменија силата и грубо го изведоа натрапникот надвор од стадионот.

Мартинес: Може да биде полошо во иднина

Селекторот на Португалија, Роберто Мартинес ги коментираше упадите на навивачите по натпреварот.

„Ова е причина за загриженост. Денеска намерите на навивачите беа добри. Сите ги сакаме навивачите кои препознаваат ѕвезди и икони, но мора да разберете дека може да дојде момент кога тие ќе имаат лоши намери. Мораме да бидеме внимателни, тоа не би требало да се случува, сепак има многу обезбедување. Треба да испратиме порака до навивачите бидејќи тоа не е во ред. Може да биде уште полошо во иднина. Не е добро играчите да бидат така експонирани на теренот“, изјави Мартинес.

Првиот навивач кој се проби на теренот беше дете и Роналдо се фотографираше со него, но една од најголемите ѕвезди ја изнервира трет упад во моментот кога се подготвуваше за ривалскиот корнер, додека го оттурна петтиот навивач.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Фудбал

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Read more

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Read more
 

Спорт

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе