Дали ќе ги спасиме северните бели носорози од истребување?

Тим меѓународни научници кои работат на пронаоѓање начини за што побрзо спасување на реткиот вид северен бел носорог, рекоа дека постигнале напредок така што успеале да произведат уште три ембриони.

Конзорциумот BioRescue, предводен од професорот Томас Хилдебрант од Лајбниц институтот за зоолошка градина и диви животни во Германија, рече дека овој месец се произведени уште три ембриони од подвидот на носорог, со што вкупниот број живи ембриони се искачи на 12.

Научниците зеле јајце-клетки од една од двете преостанати женки од северниот бел носорог во паркот за диви животни во Кенија. Замрзнати сперматозоиди од двајца мртви мажјаци биле користени за оплодување, и сѐ е направено во италијанска лабораторија.

Два од трите нови ембриони се произведени со користење на семето на северниот бел носорог Суни, чиј генетски код служи за сите постоечки ембриони.

Сепак, третиот ембрион беше произведен откако семето на Ангалифу, носорог што живееше во Сафари паркот Сан Диего, а почина во 2014 година, исто така беше користено за прв пат.

Сегашниот план е да се создаваат повеќе ембриони на секои три до четири месеци, и тие наскоро ќе бидат всадени во сурогат мајката, женски јужен бел носорог, за да се спречи изумирање на северната верзија на белиот носорог. Тоа е потфат кој започна во 2019 година.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Вести

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Read more

Октоподи - неверојатни суштества

Read more

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Read more
 

Гик

  • filter

Xiaomi го претстави новиот смартфон Civi со екран од 6,55 инчи

Читај повеќе

InSight конечно регистираше поголеми потреси на Марс

Читај повеќе

Google денеска наполни 23 години

Читај повеќе

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе