Дали ќелавоста е наследна?

Често поставувано прашање е дали ќелавоста има врска со генетиката, односно дали е наследна? Процесот на опаѓање на косата е многу непријатно искуство што доведува до губење на самодовербата. Во исто време, ќелавоста претставува и естетски и физички проблем.

Генетиката не е единствениот фактор што доведува до ќелавост, но опаѓањето на косата зависи од хормонската нерамнотежа, несоодветната грижа и често е резултат на стрес. Кога станува збор за наследна ќелавост, истражувањата покажуваат дека голем дел од машката популација се соочува со овој проблем.

Во медицинските кругови, овој термин се нарекува андрогена алопеција. Ги погодува двата пола, но различниот тек на болеста како и последиците се различни. Се манифестира со намалување и слабеење на фоликулите на косата, по што престануваат да создаваат нови влакна.

Машката наследна ќелавост често е присутна со тенденција на зголемување, бидејќи покрај наследниот фактор, главна улога играат и нездравиот начин на живот, стресот, употребата на одредени лекови и несоодветната грижа. Може да се појави веќе во раните дваесетти, иако кај повеќето мажи завршува веќе во четириесеттите.

Како се препознава наследната ќелавост?

Наследната ќелавост може да се појави во многу форми, но постојат неколку вообичаени обрасци кои ја карактеризираат. Првата и основна е дека линијата за раст на косата се повлекува. Кај мажите тоа се манифестира како проретчување и повлекување на косата над челото и слепоочниците, како и губење на косата на темето. Процесот може да се продолжи додека овие зони целосно не се спојат.

За разлика од машкиот дел од популацијата, кај жените почетната фаза на наследната ќелавост се манифестира во вид на тенка и слаба коса, а најчесто се јавува во менопауза. Во текот на процесот на опаѓање на косата, влакната што остануваат на главата значително го губат квалитетот, а косата станува поретка.

Крајниот резултат е целосно опаѓање на косата кај мажите, додека кај жените последиците не се толку драстични. Наследната ќелавост или андрогената алопеција понекогаш може да укажуваат на други здравствени проблеми кои не се толку видливи на прв поглед како губење на косата.

Со цел да се разбере суштината на проблемот, важно е да се знае како изгледа нормалниот циклус на раст на косата. Имено, секое влакно се наоѓа во фоликул, односно во ситна капсула која е задолжена за заштита на корените. Секое влакно во фоликулот минува низ циклус на раст кој трае помеѓу две и шест години.

По завршениот циклус, косата влегува во процес на одмор и за неколку месеци опаѓа од својот фоликул, по што празниот фоликул започнува процес на создавање на ново влакно.

Секој ден во просек ни паѓаат до 100 влакна од главата, што е занемарлив факт во споредба со бројот на влакна на главата. Се разбира, не секое опаѓање на косата е причина за алармирање, но ако забележите голем број влакна на перницата или во раката додека ја миете косата, можеби е време да преземете мерки.

Може ли да се излечи машката ќелавост?

Ова е исто така често поставувано прашање, што е разбирливо. Кога станува збор за наследната ќелавост, многу е важно да се започне со лекување навреме. Најдобар ефект се постигнува во почетните фази, а клучно е проблемот навреме да се препознае и веднаш да се реагира.

Потребно е време за лекување на андрогената алопеција, односно наследна ќелавост, а целосните резултати се видливи по 6 месеци. Третманот на машката наследна ќелавост вклучува специјални производи за нега на коса, лекови како и современи третмани против опаѓање на косата. Во зависност од степенот на опаѓање на косата, може да се комбинираат неколку различни третмани.

Но, ако тоа е последната фаза на алопеција, односно кога губењето на косата е во завршна фаза, единствената достапна опција е трансплантација на коса. Токму поради оваа причина е важно да се реагира навремено за да се успее да се спречи понатамошно опаѓање на косата.

Може ли ќелавоста да се излечи по природен пат?

Доколку навреме забележите зголемено опаѓање на косата или ако веќе знаете дека имате генетска предиспозиција за опаѓање на косата, важен е правилниот третман за да се спречи зголемено опаѓање на косата.

Маслиновото масло долго се сметаше за одличен лек за речиси сите проблеми со косата. Првенствено, го зголемува растот на косата на местото каде што се појавува ќелавост. За да ја направите оваа смеса потребни состојки се: маслиново масло, една лажичка цимет, 2 лажички мед и благ шампон без сулфат.

Во загреаното маслиново масло додадете мед и цимет, добро измешајте и потоа нанесете на косата. Оставете ја на косата 20 минути и потоа измијте ја со соодветен шампон против опаѓање на косата. Користете го овој третман 2 до 3 пати неделно.

Рицинусовото масло е исклучително добро за раст на косата. Содржи минерали, протеини, витамин Е како и антибактериски својства благодарение на кои кожата успешно се чисти од инфекции. Во исто време, ја подобрува циркулацијата на крвта во фоликулот на косата, негувајќи го скалпот. Придонесува за зајакнување на косата и го спречува нејзиното кршење. Доволно е да ги втриете загреаното маслиново масло во праменот, а потоа завиткајте ја косата и оставете ја преку ноќ. Ефектот ќе биде видлив веќе по неколку третмани.

Во секој случај, ќелавоста не е нерешлив проблем. Важно е да реагирате навремено за да не дојдете до фаза во која трансплантацијата на коса е единственото можно решение. И што е најважно, не дозволувајте губењето на косата да ви ја уништи самодовербата. И ќелавоста може да биде шармантна, нели?

реклама

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе