Дали користењето темпомат може да биде опасно?

Темпоматот може да го зголеми ризикот од сообраќајна незгода, иако го спречува пречекорувањето на дозволената брзина.

Да нагласиме - зборуваме за стариот, „примитивен“ темпомат. Современите адаптивни темпомати кои го следат движењето на другите возила и можат сами да забават и сопираат се сосема друга приказна - сега не се занимаваме со нив.

Предностите на темпоматот се главно јасни. Не мора да ја држите ногата на педалата за гас бесконечно долго кога возите на автопат, за да можете да се истегнете и да ја промените положбата на седење без да влијаете на педалата за гас, не мора да се грижите за ограничувањето на брзината и слично.

Секако, мора да ги следите сообраќајните знаци и да забавите кога е потребно.

Зошто некој воопшто би помислил дека темпоматот е опасен?

Еден од главните проблеми е доцнењето на сопирањето во случај на ненадејно/остро сопирање.

Постојат две причини за доцнењето:

1) Различна положба на стапалото во однос на педалата на сопирачката

2) Пад на концентрацијата

Како настанува доцнењето поради различна положба на стапалото?

Бидејќи десната нога не е на педалата за гас и не може рефлексно да се префрли на педалата на сопирачката за дел од секундата. Сепак, многу возачи тврдат дека „удирањето“ на педалата на сопирачката во критични ситуации за нив не е проблем.

Така, се обидовме да утврдиме каде просечниот возач ја држи десната нога кога користи темпомат.

За повеќето едноставно нема правила - ја поместуваат десната нога во зависност од должината на возењето, заморот, вкочанетоста на ногата, како и од типот на возилото.

Дали темпоматот навистина предизвикува пад на концентрацијата?

Многумина тврдат дека употребата на темпомат и падот на концентрацијата не може да се поврзат, бидејќи темпоматот само ја одржува брзината, додека возачот сè уште треба да се концентрира на другите возила, кривини итн.

На пример, ако сте на десната лента на автопатот, мора да внимавате на камионите и автобусите кои се движат побавно од вас. Меѓутоа, во 2013 година беше спроведен тест во Франција, чии резултати покажаа дека темпоматот влијае на брзината на реакцијата на возачот.

Наместо вистински автомобили, користен е симулатор, а меѓу другото се следеле и движењата на очите и мозочната активност на возачот. Се покажа дека побавно реагираат при сопирање во различни ситуации, дека претекнуваат со помали брзини, дека поретко го коригираат правецот, т.е. позиција во својата лента, итн.

Забележано е дека нивните движења на очите и мозочната активност исто така се забавени.

Професорот Андре Дуфур, кој го предводеше истражувањето, рече дека не е против темпоматите, но смета дека возачите треба да бидат повнимателни кога ги користат.

Темпоматот е дефинитивно корисна функција, иако има одредени недостатоци, особено во непредвидливи ситуации и во лоши временски услови.

Какви се вашите искуства? Дали и колку често користите темпомат, во кои ситуации сте забележале дека ги забавува вашите реакции?

Дали мислите дека тестирањето во Франција е релевантно, бидејќи возачите користеле симулатор наместо да возат вистински автомобил?

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе