Дали лаковите за нокти се безбедни за децата?

Силните и дречливи бои на лакови за нокти често се интересни за децата, но таквите производи содржат хемиски состојки кои можат да предизвикаат штетни реакции на чувствителната детска кожа, пишува You Are Mom.

Зошто не се препорачува лакирани нокти на децата?

Високата содржина на некои хемиски состојки во лакот за нокти може да предизвика промена на ноктите, листење на нокти, дехидрација, алергиски контактен дерматитис, промени на природната боја поради таложење на пигменти во нокти и иритативен дерматитис поради употреба на отстранувач на лак за нокти.

Најдобро е да не ги лакирате детските нокти редовно, туку одвреме-навреме. Ограничете ја употребата на лак за одредени посебни прилики.

Алергиски реакции на лакови за нокти

Некои студии објавени во Контак сугерираат дека одредени алергени во лаковите за нокти можат да претставуваат ризик за децата. Колку што се децата помалку изложени на производи со алергени, толку е подобро за нивното здравје.

Употреба на траен лак и отстранувач на лак за нокти кај деца

Постапките со траен или полутраен лак за нокти не треба да се практикува кај децата бидејќи содржат отровни компоненти. Исто така, важно е да го отстраните лакот од нокти со производи без ацетон, бидејќи оваа хемикалија е многу агресивна за ноктите.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Read more

Здравје

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Read more

Зошто сум за абортус

Read more

ФДА предупреди во вода да не се користи гумен околувратник за бебиња

Read more

Храна која штити од УВ зрачење: Јадете ги овие намирници

Read more
 

Магазин

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе

Зошто сум за абортус

Читај повеќе

ФДА предупреди во вода да не се користи гумен околувратник за бебиња

Читај повеќе