Дали луѓето би можеле да трчаат со брзина на гепард?

Зошто гепардите можат да трчаат толку брзо? Дали би можеле луѓето да бидат толку брзи? Биологот со специјализација за гепарди Адриен Крозие и ортопедскиот хирург д-р Крис Рејнор објаснуваат зошто гепардите се толку брзи и зошто луѓето се релативно ограничени.

Крозие е биолог и менаџер на репродуктивната и истражувачка програма за гепарди на Институтот за конзервациона биоилогија при Смитсонијан (SCBI). SCBI игра водечка улога во глобалните напори на Смитсонијан да ги спаси животните од дивиот свет од истребување и да ги обучи идните генерации на заштитници на животната средина.

реклама

Чек дис аут

Сега ќе ви покажам како се става маскара на правилен начин

Read more

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Read more

Неидентификуван летачки објект над Ново Мексико

Read more

Руски дипломати на необичен начин си заминаа од Северна Кореја

Read more

Нови видеа

play_arrow

Што ако имате бескрајно многу пари засекогаш?

Read more
play_arrow

Топ 20 хорор филмови базирани на вистинска приказна

Read more
play_arrow

„Caught by a Wave“ - нов романтичен филм на Netflix

Read more
play_arrow

Играта „Tony Hawk’s Pro Skater“ пристигнува на Xbox, PS5 и Nintendo Switch

Read more
play_arrow

„The Simpsons Movie“ доби искрен трејлер

Read more
play_arrow

Lotus E-R9: Дизајн инспириран од воени авиони

Read more
play_arrow

Што ќе се случи ако не пиете вода?

Read more
play_arrow

6-минутни лесни вежби за истегнување на телото

Read more
play_arrow

Балерина без раце покажа дека ништо не е невозможно

Read more
play_arrow

Документарец од 2020 што не треба да го пропуштите

Read more
play_arrow

Како Евертон потроши 500 милиони фунти и стана полош од претходно?

Read more
play_arrow

Компилација од најдобрите фејлови за изминатата недела

Read more