Дали луѓето се создадени да бидат моногамни?

Модерната култура „проповеда“ дека секој човек има „една сродна душа“ со која треба да го помине целиот живот.

Луѓето главно се моногамни, но тоа е нормата само во изминативе 1.000 години. Првите примати биле самотници и сакале да живеат во изолација. Возрасните единки се сближувале само за размножување. Со текот на времето, приматите станале подруштвени и еволуирале во живеење во групи, но само луѓето станале навистина моногамни.

Но, 80% од раните човечки општества биле полигамни, па како сме станале моногамни и дали е тоа нашата „вистинска природа“?

реклама

Љубов и секс

Какви мажи сакаат жените?

Read more

Кои се најсреќните датуми за свадба во 2023?

Read more

Секс позата „пегла“ е идеална за оние кои не сакаат акробации

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more

Нови видеа

play_arrow

Која земја го измислила фудбалот?

Read more
play_arrow

15 најнапредни воени бродови во светот

Read more
play_arrow

Најсмешната фејл компилација на неделата

Read more
play_arrow

10 чекори до совршени стомачни мускули

Read more
play_arrow

15 најмоќни кинески воени возила

Read more
play_arrow

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more
play_arrow

15 најневеројатни подводни откритија

Read more
play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Read more
play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Read more
play_arrow

Непријатни ситуации во погрешно време, фејл компилација

Read more
play_arrow

Неверојатни футуристички градови што се градат во моментов

Read more
play_arrow

Прв тизер трејлер за документарецот на Хари и Меган за Netflix

Read more