Дали „мирисот на нов автомобил“ е штетен?

Мирисот на ентериерот на нов автомобил е нешто по кое се истакнува секој производител, а на неговото создавање работат специјални тимови.

Мирисот на нов автомобил навистина може да биде токсичен, а технички гледано, е.

Она што патниците можат да го помирисаат во кабината е всушност комбинација на различни соединенија кои произлегуваат од испарување на материјалите, како што се пластика и полиуретан, како и бојата и лепилото што се користат во дизајнот на ентериерот на возилото.

Всушност, ова го порачаа Алекја Редам и Дејвид Ц. Валц од Универзитетот во Калифорнија Риверсајд, кои исто така ја спроведоа студијата и додадоа дека изложеноста на респираторниот систем на овие хемикалии може да биде токсична.

Станува збор за ароматичен јаглеводороден бензен и формалдехид, гасовито соединение растворливо во вода и наједноставниот алдехид, а претходно споменатото дуо наведува дека други материјали би биле подобро решение. Барем помалку штетни.

Remote video URL
реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Авто новости

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Read more

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Read more

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Read more

Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини како Passat

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Можете да паркирате без да гледате низ прозорците на автомобилот?

Читај повеќе

Колку се зголемува вредноста на автомобилот со враќање на километражата?

Читај повеќе
  • filter

Volvo го претстави електричниот кросовер C40 Recharge

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Кинеска лимузина: Изгледа како Rolls-Royce, а чини како Passat

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Вози на сонце и ќе ви трае 1.600 километри со едно полнење – ова е трицклот Aptera 3

Читај повеќе

Volvo до 2030 ќе премине на производство на електрични автомобили

Читај повеќе
  • filter

Hyundai го претстави новиот кросовер Bayon

Читај повеќе

Toyota Yaris – автомобил на годината

Читај повеќе

Зошто сѐ почесто се возат електрични автомобили?

Читај повеќе