Дали може да се предозирате со овошје?

Едно јаболко на ден и лекар не ви е потребен.

А две јаболка? Сигурно се поздрави од чоколадо. Но, ако јадете четири дневно, пет, десет?

Дали прекумерната количина на овошје може да биде нездраво?

Дефинитивно може, вели германскиот лекар Карстен Лекутат. Овошјето содржи фруктоза, затоа е толку вкусно и слатко. Фруктозата е природен шеќер, а многу проблеми коишто произлегуваат од прекумерното внесување на шеќер.

Едно јаболко е здраво, три најчесто резултираат со масти на црниот дроб, вели докторот. Кога црниот дроб се замастува, многумина претпоставуваат дека тоа е заради алкохолот. Всушност, во 20-30% од случаите, тоа нема врска со алкохолот туку е поради фруктозата.

Затоа, треба да внимаваме кој вид на овошје јадеме и во кој период од денот затоа што не секое овошје има иста количина на шеќери. Бананите, јаболките, сливите, имаат повеќе шеќер за разлика од портокалот или шумското овошје.

Затоа, исто така е важно да внесувате поголема количина на свеж зеленчук .

Конзумирањето овошје треба да се прилагоди на животниот стил. Доколку некој сака да го започне денот со сок од портокал, мора да вежба за да го потроши внесениот шеќер.

реклама

Наја Ривера се удавила за неколку минути, покажа официјалниот извештај

Read more

Пограничен инцидент во Охридско Езеро со глисер со албански ознаки

Read more

За јавните личности и приватните газиња

Read more

Четири рецепти за мезиња со јајца

Read more

Фитнес & Здравје

Што да вежбате доколку мразите џогирање?

Што да вежбате доколку мразите џогирање?

Read more
Што да јадете ако имате проблем со штитната жлезда?

Што да јадете ако имате проблем со штитната жлезда?

Read more
Дали може да се предозирате со овошје?

Дали може да се предозирате со овошје?

Read more
5 вежби за задник и нозе со Загорка Видоевска

5 вежби за задник и нозе со Загорка Видоевска

Read more

Кајгана ТВ

  • play_arrow
Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Сите се експерти за корона вирус, фејл компилација

Читај повеќе
Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Фудбалери кои одбиле да заминат од клубот – мудар потег или најголемата грешка во кариерата?

Читај повеќе
Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Како изгледаше одбојкарското славје на Србија среде Париз

Читај повеќе
Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Интер моќно со Лече во ревија на убави голови

Читај повеќе
„Чук, чук, отворете ми!“

„Чук, чук, отворете ми!“

Читај повеќе
Како стапалата да изгледаат помали?

Како стапалата да изгледаат помали?

Читај повеќе
Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Одложете ја појавата на бели влакна со помош на овие намирници

Читај повеќе
Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Се враќаат во мода: Каубојките хит оваа есен

Читај повеќе
Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Кратете ја косата во зависност од нејзината должина

Читај повеќе