Дали на Германија ѝ се заканува рецесија?

Индустриското производство во Германија опадна во јуни за 1,5 %, што предизвика страв дека најголемото европско стопанство може да се соочи со рецесија за првпат после шест години.

 Аналитичарите процениле дека БДП може да опадне за 0.4%. Падот значи дека индустриското производство ќе биде помало за 5,2 % од претходната година, предвидуваат најновите статистички информации. После краткиот пад минатата година, германската економија се обнови во првиот квартал од 2019 година, но многу економии како Bundesbank, германската Централна банка, предвиделе дека БДП-то повторно ќе се намали во јуни.

Кризата во автомобилската индрустрија и интензивната трговска војна помеѓу САД и Кина, Германија од гигант, ја ставија во загрозувачка ситуација поради промената во производството. Тие тежнеат кон производство на електрични автомобили наместо дизел, а нарачките доцнат, Германија ги носи последиците од тоа.

Единствената област каде што економијата бележи раст е во градежништвото, каде што порасна за 0,3 % .

Министерството за економија соопшти дека производството бележи пад од 1,5 отсто во споредба со претходните месеци. Во април, индустрискиот пад изнесуваше 2 %, а во мај 0,1 %.

Економистите за јуни прогнозирале умерен индустриски пад од 0,6 проценти. Податоците за економски раст во другиот квартал се очекуваат на 14 август.

Според официјалните податоци, се очекува извозот кон државите надвор од ЕУ да се зголеми за 2,5 %.

реклама

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Шахпаска: Остануваме на ставот дека родителите треба да се вратат на работа

Читај повеќе

Колку училишта ги исполнуваат условите за настава со физичко присуство?

Читај повеќе

Банките предвреме ќе ја исплатат пензијата за септември

Читај повеќе

Театрите и кината ќе работат според Протоколот за организирање настани

Читај повеќе

Студентските и средношколските домови ќе се отворат со намален капацитет, но одбиените ќе добијат надомест

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Организаторите на Нобелова награда се откажаа од традиционалната церемонија во Стокхолм

Читај повеќе

Трамп: Кина мора да одговара пред светот поради COVID-19

Читај повеќе

Филипче: Регионалната работна група интензивно работи на одлука за отворање на границите

Читај повеќе