Дали на Марс имало живот уште пред да има на Земјата?

Сонот на човекот да стапне на Марс денес е поблиску на дофат од кога било.

Со актуелните мисии на Марс, работиме активно на наоѓањето одговор на прашањето дали има живот на соседната планета.

Двајца британски научници открија испарување на водена пареа во атмосферата на Марс, користејќи ги податоците добиени од сондата на руско-европскиот орбитар ExoMars, соопшти годинава Роскосмос. Ова е уште еден доказ дека Црвената планета порано била барем делумно сина.

Голем дел од истражувањата на податоците од орбитерите или роверите се посветени на испитување на трагите од древни речни долини што може да покажат дека вода некогаш течела низ површината на Марс.

Во новото истражување на двајца научници од Британскиот отворен универзитет, објавено во списанието Science Advances, се наведува дека е откриено присуство на водород  што истекува од атмосферата на оваа планета.

Ова откритие е направено благодарение на малиот уред NOMAD, кој е прикачен на сондата ExoMars на Европската вселенска агенција и рускиот Роскосмос и која ја мери светлината што поминува низ атмосферата на Марс.

Заедничкиот руско-европски проект  ExoMars 2016 за прв пат открил водород хлорид во атмосферата на Црвената Планета, што укажува на непознати хемиски процеси, објави руската вселенска агенција Роскосмос.

„Инструментот NOMAD фундаментално го менува нашето разбирање за еволуцијата на водата на Марс“, рече д-р Маниш Пател, еден од авторите на студијата.

Инструментот „обезбедува невидено знаење за изотопите на вода во атмосферата на Марс во зависност од времето и нивната локација на планетата“ и е „клучен елемент за разбирање како Марс изгуби вода со текот на времето“, и со тоа „престана да биде планета каде што се наоѓа животот можно “, наведува Пател.

Сју Хорн, која управува со истражувањата во вселената во Британската вселенска агенција, проценува дека ова истражување е „клучен елемент во напорите да се открие тајната на Црвената планета“.

„Ако разбереме како водата испарува на Марс, тоа ќе ни помогне да го најдеме одговорот на клучното прашање: Дали имало живот на Марс?“, вели таа.

Unveiled одговараат на прашањето дали можеби имало живот на Марс уште пред да се појават првите форми на живот на Земјата.

Remote video URL
Тагови
реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Солзи и 8 часа сведочење: Жртва на Епстин зборуваше за „оргиите“ во авионот „Лолита експрес“

Read more

Наука

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Read more

Што кријат чудните сигнали од Венера?

Read more

Пронајдено антитело кое ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Read more

Колку брзо би можеле да патуваме низ вселената?

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе