Дали песна за возачка дозвола ќе биде песната на 2021? Веќе руши рекорди

Иако сме само на средината на јануари, песната „Drivеrs Licence“ (Возачка дозвола) многумина веќе ја нарекуваат хитот на 2021 година.

Песната е деби хитот на 17-годишната Disney ѕвезда Оливија Родриго, која веќе ги „растура“ музичките топ листи, како и социјалните мрежи.

Музичкото списание Rolling Stone пред неколку дена ја нарече „песната што треба да ја знаете“.

Носталгичната песна придружена со пијано полека се гради како приказна за тоа како 17-годишната девојка конечно ја добила возачката дозвола. Но, важниот настан е засенет од нејзиното скршено срце: требало да го прослави успехот со своето поранешно момче кое ја оставило за „постара русокоса“ за која Родриго пее, „таа е олицетворение на сите мои несигурности“.

Во видеоспотот Родриго вози низ предградијата, скршена и лута, прашувајќи се дали некое од чувствата што некогаш ги имала воопшто биле вистински.

Remote video URL

Песната е еден вид омаж на многу попознатата Тејлор Свифт и нејзиниот албум „Fearless“. Свифт ја сподели песната со своите следбеници, со што придонесе за овој музички бум.

„Drivers licence“ излезе пред една недела и веќе руши рекорди - досега има 28,5 милиони прегледи на YouTube.

Прочитајте го текстот од збор до збор:

I got my driver's license last week
Just like we always talked about
'Cause you were so excited for me
To finally drive up to your house
But today I drove through the suburbs
Crying 'cause you weren't around

And you're probably with that blonde girl
Who always made me doubt
She's so much older than me
She's everything I'm insecure about
Yeah, today I drove through the suburbs
'Cause how could I ever love someone else?

And I know we weren't perfect, but I've never felt this way for no one
And I just can't imagine how you could be so okay now that I'm gone
Guess you didn't mean what you wrote in that song about me
'Cause you said forever, now I drive alone past your street

And all my friends are tired
Of hearing how much I miss you, but
I kinda feel sorry for them
'Cause they'll never know you the way that I do
Yeah, today I drove through the suburbs
And pictured I was driving home to you

And I know we weren't perfect, but I've never felt this way for no one, oh
And I just can't imagine how you could be so okay now that I'm gone
I guess you didn't mean what you wrote in that song about me
'Cause you said forever, now I drive alone past your street

Red lights, stop signs
I still see your face in the white cars, front yards
Can't drive past the places we used to go to
'Cause I still fucking love you, babe
Sidewalks we crossed
I still hear your voice in the traffic
We're laughing over all the noise
God, I'm so blue, know we're through
But I still fucking love you, babe

I know we weren't perfect, but I've never felt this way for no one
And I just can't imagine how you could be so okay now that I'm gone
'Cause you didn't mean what you wrote in that song about me
'Cause you said forever, now I drive alone past your street
Yeah, you said forever, now I drive alone past your street.

реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Музика

„Мој роден крај“ во изведба на јапонскиот Јонче Христовски

Read more

Дафт Панк најавија разделба по 28 години

Read more

Доли Партон одби да биде поставен нејзин споменик

Read more

Почина Ѓорѓе Балашевиќ

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Првпат на реклама: Вака изгледаат градите на жените кои дојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 ликови кои, изненадувачки, преживеаја

Читај повеќе

Мајк Тајсон повика на бојкот на новиот биографски документарец за него

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 20 хорор филмови базирани на вистинска приказна

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе тизер за „Army of the Dead“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за документарецот за Тина Тарнер

Читај повеќе
  • play_arrow

„Бизарно и одвратно“: Твитерџиите „ископаа“ старо интервју со Џенифер Анистон кај Летерман

Читај повеќе
  • play_arrow

„Caught by a Wave“ - нов романтичен филм на Netflix

Читај повеќе

Кејли Куоко: Крајот на „The Big Bang Theory“ ме погоди како гром од ведро небо

Читај повеќе