Дали ПМС ве дебелее?

А.С.
/ 07.03.2021 / 16:03

Драги жени, како стоите со предменструалниот синдром?

Дали страдате од емоционални, физички и/или ментални промени во вториот дел од циклусот, непосредно пред менструацијата?

Ако станувате уморни, раздразливи, вознемирени, деконцентрирани, ако страдате од несоница, сте подуени и отечени, чувствувате летаргија во вашето тело и неодолива потреба за слатка, солена и масна „храна за утеха“...?

Секоја од нас е различна, така што нашите циклуси се со различно времетраење и интензитет, и ние ги доживуваме и пребродуваме различно.

Дали знаевте дека ПМС почесто ги погодува жените кои не вежбаат и/или јадат многу слатка или солена храна?

Нападите на глад се поврзани со низок шеќер во крвта, но тоа сепак не значи дека треба да јадеме нутела со лажица, а потоа да се јадосуваме затоа што сме потечени, млитави и 3 килограми подебели. Наместо едноставни шеќери (кои се наоѓаат во чоколадо, џем или колачи), зголемете го внесот на комплексни шеќери од интегрален леб и тестенини во критичните денови. Ова ќе ве засити долго време обезбедувајќи го телото со енергија.

Витаминот Б6 им помага на некои жени со симптоми на раздразливост. Помогнете си со јадење повеќе банани, црвено месо, зелен лиснат зеленчук и јајца.

Вежбањето исто така помага во ублажување на симптомите на ПМС бидејќи ги зголемува нивоата на хормонот на среќата кои се намалуваат во вториот дел од циклусот.

Сè е поврзано. Секоја акција или неактивност има реакција во некоја форма, запомнете го тоа!

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Фит

15-минутен боксерски кардио тренинг за топење калории

Read more

Вежби за истегнување кои може да ги правите секој ден

Read more

Седум утрински навики поради кои не можете да ослабете

Read more

Тест за издржливост: Колку долго може да го следите овој ритам?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Хари и Вилијам нема да стојат еден до друг на погребот на принцот Филип

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да согорувате повеќе калории додека спиете?

Читај повеќе

Како до здрави очи кај лицата со дијабет и во услови на COVID-19?

Читај повеќе
  • filter

Елизабет Харли неодолива и на 55 години

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои важат за најголеми авантуристи

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколаден колач

Читај повеќе

Зошто треба да јадете урми?

Читај повеќе

Што му се случува на телото кога седите предолго?

Читај повеќе