Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Сè повеќе светски финансиски организации се занимаваат со автомобилскиот пазар, кој поради тешко предвидливите глобални околности во текот на претходните години беше повеќе од разнишан.

Судејќи според проценките на инвестициската банка JP Morgan, цените на новите и на половните автомобили годинава би требало да бидат нешто пониски.

Од JP Morgan очекуваат дека проблемите во снабдувањето со суровини и делови во автомобилската индустрија сега би можеле да бидат поблаги и релативно да се стабилизира пазарот на полупроводници, што би значело поголемо и побрзо производство, а со тоа и изедначување на понудата и побарувачката.

Ваквиот тренд, тврдат тие, може да доведе до пониски цени на автомобилите.

Се проценува дека цените на новите автомобили би можеле да се намалат за два до пет отсто, додека половните на четири тркала би требало да се намалат за 10 до 20 отсто.

Тие ја поврзуваат цената на половните автомобили со очекуваната пониска инфлација во 2023 година, која треба да биде половина помала во некои европски развиени земји.

Ако ги погледнеме извештаите од европскиот пазар на половни автомобили, просечната цена на половен автомобил го собори рекордот на сите времиња, при што сегашните цени во просек се повисоки за околу 12 проценти.

JP Morgan потсетува дека цените пораснале во 2022 година, а користените автомобили во септември, гледајќи на годишно ниво, пораснале за цели 42 отсто.

Генералниот секретар на српското здружение на увозници на возила и делови, Александра Граовац, за „Блиц Бизнис“ вели дека сега е тешко да се процени дали половните и новите автомобили годинава ќе поевтинат, но и дека ќе има помалку проблеми на глобалниот пазар на автомобили би довело до стабилизација.

„Кога станува збор за нови автомобили, повеќе би рекла дека ќе има стабилизирање на цената имајќи го предвид претходниот раст и дека на крајот на оваа година, а не во текот. Што се однесува до половните, можно е ќе видиме пад на цената во меѓувреме, но мора да се каже дека е многу тешко да се тврди со сигурност. Факт е дека сè додека трае недостигот на делови и додека турбуленциите во светскиот автомобил пазарот трае, тешко е да се очекува пад на цената“, вели Граовац и додава:

„Се надеваме дека состојбата на пазарот ќе се стабилизира до крајот на годината, при што цените ќе се движат во однос на пазарот и севкупните економски и пазарни околности, така што пазарот на нови половни возила не е исклучен и е под влијание на сето она што се случува."

Цената на „половните автомобили“ почна да расте на почетокот на минатата година. Прво, тие скокнаа за десет проценти, како резултат на пандемијата и последователниот пад на побарувачката, а потоа и подрастично во текот на летото.

На почетокот на минатата година набавката на одредени модели беше значително поскапа за 20 до 30 отсто.

Трендот на пазарот на половни автомобили се вжешти оваа година со појавата на информации дека, покрај пандемијата, ќе има неколку поскапувања предизвикани од други фактори, како што се промените на законот во Германија и недостигот на чипови на глобалниот пазар.

Практично, автомобилите кои чинат околу 7.000 евра, кога се ќе се собере, поскапеа за речиси 4.000 евра. Во меѓувреме, побарувачката е зголемена и бидејќи некои нови автомобили имаа испораки до една година, што ги прави користените автомобили попривлечни.

реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Авто новости

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Read more

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Read more

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Read more

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Почна производството на електричниот Porsche Macan, целта е 20.000 примероци за една година

Читај повеќе
  • play_arrow

Го донесе Југото во Америка, а сега претставува електричен автомобил за широките маси

Читај повеќе
  • filter

Renault Rafale E-Tech 4×4 развива 300 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како Кинезите им удрија шамар на Американците?

Читај повеќе
  • play_arrow

„Мистериозниот“ Golf GTI ќе дебитира на Нирбургринг

Читај повеќе

Како да препознаете дека акумулаторот слабее?

Читај повеќе

Нов проблем за сопствениците на големи автомобили

Читај повеќе

Шоферска дилема: Колку често треба да се менува филтерот за воздух?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla ги чува непродадените возила на паркинг во трговски центар

Читај повеќе