Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Во Германија, дискусијата за ограничувањата на брзината на автопатот, односно деловите на германските автопати каде што нема ограничувања на брзината, никогаш не престана.

Полицискиот синдикат (GdP) бара ограничување на брзината на автопатите од 100 км/час. Со ова, како што велат, сакаат да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и да ја заштитат животната средина и климата. Во заедничката изјава потпишана од голем број други здруженија (Здружение за помош на жртвите од сообраќајни незгоди, Алијанса за зачувување на природата...) се наведуваат следните аргументи:

„Поради намалената брзина се намалува потрошувачката, а со тоа и емисиите на штетни материи од возилото - ова служи како мерка за заштита на климата. Различни студии покажаа дека забавувањето на сообраќајот доведува до значително намалување на сообраќајните несреќи со смртни случаи и тешко повредени патници“.

Ги обвинуваат електричните автомобили

Претседателот на полицискиот синдикат во Северна Рајна Вестфалија, Микаел Мертенс, тврди дека ограничувањето на брзината на автопатите е неопходно поради зголемениот број на електрични автомобили.

Електричните возила не можат да се движат со брзини над 130 км/час без драматично скратување на опсегот. Поради ова, возачите возат со брзина помала од дозволената, а тоа, според полицискиот синдикат, доведува до опасни сообраќајни ситуации, односно до судир на многу побрзи автомобили и оние кои штедат струја со возење, на пример, 100 км/час.

реклама

Авто новости

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Read more

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Read more

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Read more

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Read more
 

Автомобили

Првиот човек на Xiaomi откри зошто направија е-автомобил: Американските санкции

Читај повеќе

Tesla ќе го претстави своето роботакси на 10 октомври

Читај повеќе
  • filter

Практично и достапно: Како Pony Express ја моторизираше Југославија?

Читај повеќе

Белгија ќе ги казнува сите во возилото за еден патник што не ставил појас

Читај повеќе

Smart Roadster би можел да се врати по 20 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Читај повеќе

Голем пад на Tesla во САД

Читај повеќе

Audi повеќе не произведува кабрио и купе модели

Читај повеќе

Panamera Turbo S E-Hybrid и Panamera GTS: динамичен врв

Читај повеќе