Дали постои идеален број на сексуални партнери?

Најново истражување го откри идеалниот број на сексуални партнери што треба да ги има една личност, барем според мислењето на 1.000 испитани жени и исто толку мажи.

 

Истражувањето спроведено од британската страница за запознавање IllicitEncounters.com вклучува 1.000 мажи и 1.000 жени, а се покажа дека 52 проценти од испитаниците сметаат дека тој број треба да биде 13.

Според податоците, 73% од испитаниците рекле дека може да им биде одбивно сознанието дека партнерот/партнерката имал/а повеќе од 18 сексуални партнери пред нив. Некои се чини дека ова го гледаат како знак дека другиот може да биде неверен, што не мора да биде поврзано.

 

Податоците исто така покажаа дека 67% од жените лажат за бројот на нивните сексуални партнери, во споредба со само 13% од мажите. Ова би можело да биде затоа што жените се повнимателни во споделувањето на своите интимни подвизи со цел да остават впечаток на поконзервативни пред новиот партнер.

Дури 77% од мажите рекле дека би спиеле со некого на прв состанок доколку има хемија, во споредба со само 39% од жените.

Повеќето не сакаат да ја знаат сексуалната историја на партнерот

Интересно е што повеќе мажи (59%) отколку жени (46%) сметаат дека голем број сексуални партнери прават некого помалку пожелен, што сугерира дека сè уште постои социјална стигма во однос на перцепцијата на промискуитет меѓу половите.

Според тоа истражување, само 31% од мажите и жените сакаат да ја знаат сексуалната историја на нивниот партнер, што укажува на тоа дека луѓето би избрале да не мора да се справуваат со своите чувства по тоа прашање, особено ако не им се допаѓа одговорот.

Секс експертката Џесика Леони вели дека за многу луѓе големиот број претходни сексуални партнери пред нив е одбивен бидејќи прави да се чувствуваат како да се само уште еден/една „во низата“.

Таа додава дека луѓето исто така не сакаат да се забавуваат со некој што има премалку искуство, па така 13 се покажала како идеална бројка што „гарантира“ дека „ќе завршите во кревет со некој искусен, авантуристички настроен и отворен“.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Љубов и секс

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Read more

Дали би пробале секс предизвик од еден месец?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто се заљубуваат во најдобриот пријател

Read more
 

Магазин

Правилно чистење на телевизорот и далечинскиот управувач

Читај повеќе

Жените родени во 3 знаци претпочитаат машко друштво

Читај повеќе

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Читај повеќе

Едноставни начини како да се опуштите по напорниот работен ден

Читај повеќе

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе