Дали привремените камбани поставени на Нотр Дам се причина за пожарот?

Прашања околу можните причини за пожарот во Нотр Дам се множат, откако неделниците Маријан и Канар аншене, открија дека на покривот на катедралата на главната кула биле поставени времено шест камбани на електричен погон, чиј краток спој на инсталацијата би можел да биде причина за пожарот, јави дописникот на МИА.

Според двата неделници, кои се повикуваат на извори од истрагата, овие ѕвона – три инсталирани во 2007 година над трансептот и трите други реновирани во 2012 година сместени во главната кула – до кои електричната енергија била донесена со кабли преку таваните на катедралата, може да се причина за пожарот предизвикан од нивни краток спој.

Информациите кои ги објавија неделниците, велат дека „електричните камбани биле инсталирани на барање на свештенството, што е спротивно на сите прописи за безбедност издадени од главните архитекти на историските споменици” .

Истражувањата за причините на пожарот продолжуваат и точно треба да се дознае кој ги поставил овие ѕвона и, пред се, зошто електричната инсталација не била верификувана за време на работата и, се разбира, дали се тие причина за несреќата.

Сѐ уште нема реакција од Париската епархија. Инаку вработените кои работеле на скелето признале дека за време на изведбите пушеле, а моторите на електричните лифотви кои ги користеле не се наоѓале на местото каде избувна пожарот, исто така на денот на пожарот тие не заварувале и не користеле средства кои би можеле да бидат извор на топлина.

реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Јапонците направија паметна маска за лице

Read more

Свет

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Read more

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Read more

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја темелно го спречи продорот на коронавирусот

Read more

Вести

Во ОЈО Скопје Боки 13 поднесува кривични пријави за најмалку 30 лица

Читај повеќе

ЕК го одобри лекот ремдесивир за COVID-19

Читај повеќе

Димитров: Сè уште нема препорака за затворање на границите со Србија и Косово

Читај повеќе

Американски туристи вратени по слетување во Сардинија

Читај повеќе

Повторно висока бројка на казнети граѓани за неносење маска

Читај повеќе

Властите загрижени: Бејби-бум во Индонезија во време на пандемија

Читај повеќе

САД го стопираат производството на авионот Boeing 747-8

Читај повеќе

Поради COVID-19 во Белград прогласена вонредна ситуација

Читај повеќе

Боки 13 во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесување кривични пријви

Читај повеќе