Дали руската елита ќе му пресуди на Путин пред Хаг?

На почетокот на овој месец, Владимир Путин беше обвинет од Меѓународниот кривичен суд (ICC) за илегално депортирање деца од Украина во Русија, а пред да добие шанса да се соочи со правдата пред судот во Хаг, тој би можело да биде „замолчен“ од елита на неговата земја, вели рускиот аналитичар Влад Михенко.

Експерт за посткомунистичка трансформација на Источна Европа и поранешниот Советски Сојуз од британскиот универзитет Оксфорд објасни за Newsweek дека Владимир Путин би можел да биде замолчен од „силовиките“, елитна група руски бизнисмени и истакнати политичари, пренесува Вечерњи лист.

„Со оглед на широките врски на Путин низ Европа и она што тој потенцијално би можел да им го каже на судиите за корупцијата и непријатните зделки меѓу Москва и главните западни престолнини, ќе има многу поттик да се замолчи пред Хаг“, истакнува Михенко. Тој додава дека налогот за апсење на ICC го направи Путин многу поранлив дома. Иако Москва не ја признава јурисдикцијата на ICC и не ги екстрадира своите државјани, Михенко истакна дека Путин би можел да биде уапсен и испратен на суд во Хаг ако биде отстранет од власт или ако руските елити го организираат неговото апсење за да го соборат.

Иако Кремљ се обидува да го исфрли налогот за апсење под тепих, Михенко верува дека ако Путин ризикува да ги посети земјите-членки на ICC и „западне во неволја“, тоа може да биде резултат на тоа што безбедносните сили го поставиле неговото апсење „за да се ослободат од него “ или со цел да се обноват односите на Русија со Западот. Михенко неодамнешните изјави на поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев ги смета за „прилично извонредни“.

реклама

TikTok трик за гламурозна фризура без фенирање

Read more

Неделен хороскоп од 29 мај до 4 јуни: Што ви предвидуваат ѕвездите?

Read more

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Read more

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Свет

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Read more

Северна Кореја ја извести Јапонија дека планира да лансира сателит

Read more

Белорусија ги затвора патиштата кон Русија, најави формирање на народна милиција

Read more

Позелене водата во каналот во Венеција, свикан итен состанок

Read more
 

Вести

  • filter

ОН ја објави листата на топ 10 најнаселени градови во светот за 2023 година

Читај повеќе

АХВ: Нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

Читај повеќе

Дадилката на Коста – клучен сведок во случајот со масакрот во „Рибникар“, пишуваат српските медиуми

Читај повеќе

Се враќа евтината дневна тарифа на струјата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ предлага законски олеснувања за лекување на болните од цистична фиброза

Читај повеќе
  • play_arrow

Трипуновски: Отровен зеленчук е увезен од Албанија во Македонија, Обвинителство да отвори истрага

Читај повеќе

Фатен струмичанец кој избегал од затвор каде требало да одлежи уште година за измама

Читај повеќе

По три месеци - ниту трага, ниту глас од внукот на Љубе Бошкоски

Читај повеќе

ЗНМ: Срамна одлука на Апелациониот суд Скопје на штета на истражувачкото новинарство

Читај повеќе