Дали се плашите да излезете од врска во која не сте среќни?

Многу луѓе остануваат во врска од страв дека инаку ќе останат сами долго време, а можеби и до крајот на животот.

Причината зошто луѓето остануваат во несреќни врски е бидејќи сметаат дека другата страна ќе се промени во правец што им одговара ним.

Приврзаноста во врската честопати ве тера да останете со партнерот, иако би требало да раскинете, велат Амир Ливајн и Рејчел С.Ф. Хелер, автори на книгата „Attached: The New Science of Adult Attachment and How It Can Help You Find and Keep Love“.

„Кога ќе се појави проблем, размислувате само за добрите особини на партнерот. Притоа, многу често ги обезвреднувате своите добри особини, способност и таленти, за да не ги засените неговите. Тоа е знак дека сте во врска што треба да ја прекинете“, советуваат авторите на книгата.

Исто така тие сметаат дека повеќето луѓе остануваат во врски бидејќи мислат дека тоа им е последна шанса за љубов.

„Ми одговараат многу малку луѓе, па колкави се шансите дека ќе најдам некој како него/неа?“ Оваа реченица си ја повторуваат многу луѓе и се убедуваат дека е реален стравот дека ќе останат сами ако излезат од таа врска.

Како ќе знаете дека премногу сте се врзале за партнерот и не согледувате дека љубовта поминала и дека е време да раскинете?

Одговорот на тоа е прилично едноставен – премногу сте се врзале ако постојано се обидувате да воспоставите контакт со него/неа.

Пишувате пораки, мејлови, се јавувате на телефон, поминувате ненајавени во нивниот дом или работно место и се појавувате на местата каде излегуваат кога не се со вас.

Други луѓе го прават сосема спротивното – ги игнорираат партнерите во исчекување тие први да се јават или да пишат, па дури и да им се обратат кога се во иста просторија.

Премногу сте зависни ако го мерите времето што им е потребно да одговорат на повик или на порака, а потоа им „враќате“ со иста мера.

Тагови
реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Љубов и секс

Како да препознаете себичен љубовник?

Read more

LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Read more

Добрите дечки се подобри во секс од лошите момци

Read more

Од промени во расположението до болести: Како недостатокот на секс може да влијае на телото?

Read more
 

Магазин

Како да препознаете себичен љубовник?

Читај повеќе

Зошто некои деца рано прозборуваат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Поглед во вилата на Ѓоковиќ во Шпанија што ја купи за 10 милиони евра

Читај повеќе

LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет причини зошто треба активно да пешачите секој ден

Читај повеќе

Што предвидува најстариот и најточен хороскоп за втората половина од 2024 година?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 настани во кои не би поверувале доколку не беа снимени

Читај повеќе

Освежување без реновирање: Како да направите акцентен ѕид?

Читај повеќе

Како да спречите седечката работа да ви предизвика здравствени проблеми?

Читај повеќе