Дали се супермаркетите безбедни места во време на пандемија?

Мислењето на експертите е дека шансите за пренос на вирусот SARS-CoV-2 преку храна се многу мали, но контактот со луѓето во супермаркети и плаќањето со готовина е нешто што треба да ве загрижува.

Со оглед на тоа дека станува збор за респираторен вирус потребно е патогени организми да дојдат во контакт со кој било дел од респираторниот тракт за да се насели во организмот. Тоа е прилично едноставно, ако вирусот се најде на рацете.

Познато дека во најголем број случаи вирусот се пренесува од човек на човек или доколку личноста биде во контакт со површина на која има активни патогени во вид на невидливи капки кои потекнуваат од кашлање или кивање на заразен човек.

Додека постои ризик важно е на ниво на поединец да се одржува правилна респираторна хигиена и да се почитуваат мерките за превенција, носење маска и дезинфекција на раце кога не може да ги измиете со сапун и вода.

Според Меди Вуд, експерт за безбедност на храна, кога станува збор за пазарење добро е да го бирате оној период од денот кога има најмалку гужва, бидејќи штом се почитува мерката за социјално дистанцирање, таа е една од најважните кога станува збор за запирање на ширење на вирусот.

Токму затоа се препорачува да ја почитувате пропишаната оддалеченост од другите луѓе во маркетите, особено ако се посомневате дека некој искажува симптоми слични на вирусот. Доколку вие се сомневате дека сте заразени, поради некои симптоми, треба да избегнувате секаков контакт со луѓе.

Избегнувајте плаќање во кеш, која било картичка за електронско плаќање е подобра од размена на пари, пренесува Men’s Health.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Здравје

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Read more

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Read more

Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Read more

Магазин

Најлесно се вљубуваме во овие 4 хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Читај повеќе

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое куче е најпаметно?

Читај повеќе

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Читај повеќе

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Читај повеќе

Рецепт на денот: Паста со четири вида сирење

Читај повеќе