Дали се укинува AM радиото во автомобилите?

Во Америка се води голема битка за (не)укинување на AM радиосигналот во возилата.

Додека производителите на автомобили се надеваат дека ќе го отфрлат стариот радиоформат, владините претставници велат дека технологијата е корисна во итни случаи. Истражувањата, сепак, покажуваат дека одржувањето на AM сигналот ќе ја чини индустријата дури 3,8 милијарди долари во следните седум години.

Истражувањето на трошоците беше спроведено од Центарот за истражување на автомобили (CAR), организација со врски со General Motors и Ford. Проблемот со АМ настана главно како резултат на зголемената употреба на електрични возила. Нивните мотори испуштаат електромагнетни бранови кои ги попречуваат AM радијата во автомобилот и влијаат на квалитетот на звукот.

Тоа ги поттикна некои производители на автомобили како Tesla, Rivian, VW, Volvo, Polestar, BMW и Ford целосно да престанат да нудат AM радио, иако Ford подоцна се предомисли, пишува CarScoops.

Сепак, владините претставници се загрижени бидејќи велат дека АМ радиото било важна алатка за комуникација во големи итни случаи, како и дека е од витално значење во руралните области во земјата.

Трошоците за промена на автомобил за непрекинати AM сигнали се 50 до 70 долари по возило. Кога ќе го помножите тоа со стотици илјади автомобили, ќе дојдете до гореспоменатите милијарди. Американскиот Сенат ќе расправа за се и ќе донесе конечна одлука.

Remote video URL
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

По 14 години изградба Путин го отвори автопатот меѓу Москва и Санкт Петербург

Read more

Авто новости

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Read more

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Read more

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Read more

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Read more
 

Автомобили

Кога електричните автомобили ќе се доближат по цена до бензинците?

Читај повеќе

Audi денес го претставува A5, откриени првите детали

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Хиперавтомобилот Red Bull RB17 развива повеќе од 1.200 КС

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои се победниците и губитниците на Euro NCAP креш тестот?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Топ 10 најбрзи автомобили во светот

Читај повеќе

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе